Suriye'nin faturası Esad'a

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye yönetimini, BM'nin desteklediği barış planını ihlal eden, hergün yaşanan "kabul edilemez seviyelerde şiddet ve suistimallerin" büyük bölümünden sorumlu tuttu.

26 Mayıs 2012 Cumartesi, 06:24
Abone Ol google-news

Ban, BM Güvenlik Konseyi'ne sunduğu ve Associated Press haber ajansının ulaştığı raporunda, Suriye yönetiminin ağır silahlar kullanmayı sürdürmesine, bombalama haberlerine ve "yetkililerin, hükümete bağlı güçler ve hükümet yanlısı milisler tarafından insan haklarının kitlesel ihlallerine neden olan artan güvenlik baskısına" değindi.
BM Genel Sekreteri, BM ile Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın aracılık yaptığı 6 maddelik barış planının uygulanması konusunda sadece "küçük bir ilerleme" kaydedildiğine dikkati çekti.

Ban, Suriye yönetimine, şiddeti durdurma sözünü derhal yerine getirmesi, yerleşim birimlerinden askerlerini ve ağır silahlarını çekmesi, insani yardım çalışanlarının ihtiyaç içindeki sivillere yardım etmesine izin vermesi ve insan hakları ihlallerini durdurması çağrısında bulundu.

Çarşamba günü BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirmesi planlanan BM Genel Sekreteri, Suriye muhalefetinin tüm unsurlarından da, şiddeti durdurması ve insan haklarına saygı göstermesini istedi.

BM Genel Sekreteri ayrıca, BM'nin silahsız 300 gözlemcisinden 271'sinin kilit kentlere yerleştirilmesinin, "yatıştırıcı etkisinin olduğunun görüldüğünü", öte yandan "şartların, hedef alınan ve tehdit edilen gözlemciler ve BM misyonu için ciddi zorluklar ortaya çıkardığını" kaydetti.

Ban, gözlemcilerin birçok yerde "kaydedeğer fiziksel yıkım" gördüğünü, "bazı kentlerin belli bölgelerinin, muhalif unsurların fiilen kontrolünde gözüktüğüne" tanıklık ettiğini sözlerine ekledi.