'Suriye'ye silah blokajı, Türk endişesinden kaynaklanıyor'

Financial Times, Suriyeli isyancılara silah sevkiyatının son iki haftada yavaşladığına dikkat çekerek, üst düzey bir muhalifin, blokajın geçen ay Suriye'nin bir Türk jetini vurmasıyla canlanan Türk anksiyetesinden kaynaklandığı iddialarına yer verdi.

12 Temmuz 2012 Perşembe, 09:55
Abone Ol google-news

Suriyeli muhaliflere silah sevkiyatı iddiaları tartışılmaya devam ediyor. Financial Times gazetesi, isyancılara silah sevkiyatının son iki haftada yavaşladığına dikkat çekerek, üst düzey bir muhalifin, blokajın geçen ay Suriye'nin bir Türk jetini vurmasıyla canlanan Türk anksiyetesinden kaynaklandığı savlarını aktardı.

İngiliz Financial Times gazetesi, Suriyeli aktivistlere dayandırdığı haberinde, isyancılara silah sevkiyatının son iki haftada yavaşladığını bu duraklamanın geçici ancak 16 aydan bu yana devam eden askerileştirme konusunda endişelerin artmasına neden olabileceğini belirterek, üst düzey bir muhalifin, blokajın geçen ay Suriye'nin bir Türk jetini vurmasıyla canlanan Türk anksiyetesinden dolayı olduğunu söylediğini yansıttı.

Aynı kişinin, "Hergün Türklerle toplantılar yapılıyor ve bu meselenin yakın bir zamanda çözüleceğini umut ediyoruz" görüşüne yer veren FT, Katar ve Suudi Arabistan'ın, isyancılara silah sağlarken bunu resmi olarak onaylamadığını, Türkiye'nin de isyancılara silah sevkiyatına yardım ettiğini redettiği ancak aktivistlerin, silahların Suriye sınırından isyancılara genellikle Türk istihbaratı tarafından ulaştırıldığı iddialarını aktardı.