"Sütçü İmam" tartışması büyüyor

Kahramanmaraş ve İlçeleri Kültür Derneği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş kurtuluş mücadelesinin önemli isimlerinden Sütçü İmam'ın torunu Yaşar Türkkorur, dedesinin ismini bir böceğe verilmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

30 Kasım 2012 Cuma, 10:29
Abone Ol google-news

Türkkorur, yaptığı yazılı açıklamada, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde (KSÜ) görevli bir akademisyenin Mersin'de tespit ettiği yeni böcek türüne dedesi Sütçü İmam'ın ismini vermesini kınadığını ifade etti.

Sütçü İmam'ın ''milli bir kahraman'' olduğunu anımsatan Türkkorur, şunları kaydetti:

''Bilimsel araştırmalara karşı değiliz ancak halka mal olmuş birinin isminin böceğe verilmesi doğru bir şey değil. Bir kahramanın ismi böylesi bir hayvana verilebilir mi? Bu yanlıştan dönülmesini ve verilen ismin değiştirilmesini istiyoruz. Bu isim derhal değiştirilmelidir. Biz aile olarak dedemizin isminin tekelini üzerimizde tutmak istemiyoruz. Halka mal olmuş bir kahramanın sahibi Kahramanmaraş halkıdır. Ancak hiçbir ülke kahramanının adı 2,4 milimetrelik bir böceğe verilemez. Dedemin isminin bir böceğe verilmesine izin vermeyeceğiz.''

Türkkorur, yapılan yanlıştan dönülmemesi halinde Sütçü İmam'ın ailesi olarak mahkemeye başvurarak hukuki yönden haklarını arayacaklarını ifade etti.

İLGİLİ HABER İÇİN TIKLAYINIZ