Taliban kuzeye yerleşiyor

Pakistan ile Afganistan sınırı arasında bulunan Veziristan bölgesinde, Pakistan ordusu tarafından ağır darbe alan aşırı dinci Taliban örgütü militanlarının, Afganistan'ın kuzey bölgesine kaçarak yerleşmeye başladığı bildirildi.

26 Ekim 2009 Pazartesi, 19:25
Abone Ol google-news

Afganistan'ın kuzey vilayetlerinden Şıvırgan'da yaşayan görgü tanıklarının bildirdiğine göre Taliban örgütü, Semengan, Kunduz ve Baglan'dan sonra Faryap vilayetinin Andhoy ilçesine de gelmeye başladılar.

Andhoy'un Karamkol kasabasındaki medreselere Pakistan'dan gelen Taliban militanlarının yerleştiğini ifade eden görgü tanıkları, ''hepsinin eylemlere katılan birer katil olduklarını ve artık bölgeye tehlike saçmaya başladığını'' belirttiler.

Bu örgütlere karşı hiç bir önlem alınamadığını dile getiren tanıklar, Şıvırgan'da bulunan meşhur Daştileyli çölünde yıllarca çobanlık yapan, bölge ve insanını çok iyi tanıyan yerliler de son zamanlarda yeni motosikletlerle Peştun kökenli silahlı insanların çoğaldığını, Daştı Leyli çölünün Zümerrüt, Çokkan, Türkmen Kuyu gibi bölgelerinde cirit attıklarını haber verdiler.

Ayrıca kuzeydeki bölgede her gece sabah saat 5'e kadar yabancı devriye uçaklarının uçtuğu belirtildi.