Tarihi özürde 'Hamas' şartı

Mavi Marmara için özür dileyen İsrail'in Cumhurbaşkanı Şimon Peres, anlaşmadaki ön koşullarının'Hamas'ın İsrail'i vurmaması' olduğunu açıkladı.

25 Mart 2013 Pazartesi, 08:22
Abone Ol google-news

İsrail’in, 9 Türk’ün yaşamını yitirdiği Mavi Marmara baskınıyla ilgili özür dilemesi ve tazminatı kabul etmesinin yankıları devam ediyor.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Hürriyet gazetesine açıklamalarda bulundu.

Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin uzun yıllar öncesine dayandığını vurgulayan Peres, “Türkiye, Müslüman dünyada İsrail’i ilk tanıyan devlettir. İlişkilerin tarihi çok daha gerilere gider. Türkler, 15. yüzyıldan itibaren Yahudilere koruma ve barınma imkânı sağlamıştır. Türkiye ile İsrail’in dost olması için 1000 tane neden sayabilirim. Tarihsel ve coğrafi yakınlıklar var. Türkiye, Müslüman dünya içinde modern ve bilimsel olabilen de ilk ülkedir” dedi.


'Geçmişi ölüdür'

“Mavi Marmara” ve “One minute”in geride kaldığını belirten Cumhurbaşkanı Peres, “Geçmişi dikkate almamanın basit bir nedeni var; geçmiş ölüdür ve onu değiştiremezsiniz. Geçmiş geçmiştir ve değiştiremezsiniz” ifadelerini kullandı.

Hamas koşulu

Şimon Peres, iki ülke arasındaki gerginliğin sona ermesi için İsrail’in şartını şu sözlerle anlattı:

“Gazze’nin İsrail’i vurmayı sonlandırması. İsrail, Gazze’deki yerleşimlerden kendi isteğiyle çekildi. Gazze Şeridi’nin özgürlüğü için 2 milyar dolar harcadık. Peki bütün bunlar varken neden bize hâlâ roket attıklarını açıklayabilir misiniz? Amaç nedir? Atılan roket sayısı 7000. Eğer Gazze barış içinde yaşamak istiyorsa, bu kendi elindedir. Roket atmayı bırakmalı. Biz Gazze’nin içine girmiyoruz ama silah kaçakçılığını önlemeye çalışıyoruz.”

'Üç bin terörist New York'a saldırsa...'

"Hamas’tan İsrail’e bir saldırı olmaması konusunda Türkiye’nin rolü uzlaşma için pazarlıkların bir parçası mıydı?" sorusuna Peres, şöyle yanıt verdi:

"Bence bu zaten besbelli ortada, tartışmaya, üzerine konuşmaya bile gerek yok. Bu sorun sadece İsrail’in sorunu değildir, dünyanın sorunudur. 3000 terörist New York’a gitse ve insanları öldürmeye başlasa, Amerika oturup seyir mi edecek? Biz İHA’ları (insansız hava araçları) teröristler için gönderdik."

'Aynı şeyi istiyoruz'

Peres, Türkiye gibi kendilerinin de Ortadoğu’da barış istediğini dile getirerek, “Filistinliler ile sorunumuz yok, onlarla beraber yaşamak istiyoruz. Yanlış anlaşılma olmasın, aslında biz İsrail ve Türkiye olarak Ortadoğu’da aynı şeyi istiyoruz. Herkesle eşit koşullarda barış içinde yaşamak” diye konuştu.

'Türkiye ile İran gece gündüz gibi'

İran halkının değil, İran rejiminin olduğunu savunun Peres, “Dünyada İran’ı tehdit eden kimse yok ama İran bizi tehdit ediyor. Yeni bir soykırım yapmak istiyor. Ama Ortadoğu’nun hâkimi olmasına kimse izin vermez. Türkiye ile İran gece ve gündüz gibi. Ama mutlaka kaybedecek. İran’ın şansı yok” dedi.

'Atatürk devrimi tarihsel bir olay'

Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihsel bir devrime imza attığını vurgulayan Şimon Peres, “Türkiye’ye ne kadar faydası olduğu ortada. Atatürk’ün hareketini benimseyenler genç Türklerdi. Bugün de değişimi benimseyen genç Mısırlılar var. Aslında Atatürk bütün gelecek nesillere bazı yanıtlar bırakmak istedi” şeklinde konuştu.

'Gazze ziyareti sorun yaratmaz'

İsrail Cumhurbaşkanı Peres, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gazze’ye yapacağı ziyaretle ilgili olarak ise “Bunun bir sorun olacağını düşünmüyorum. Daha önce Gazze’yi ziyaret eden liderler oldu, Katar emiri gibi. Böyle bir ziyarete karşı bir tutumumuz yok” dedi.