Telefon Kütüphanesi ile görme engelliler üniversiteye

Türk Telekom'un Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle geliştirdiği ve görme engellilerin ücretsiz kitap dinleyebildiği Telefon Kütüphanesi, kullanıcılarının üniversite sınavına hazırlanmalarına yardımcı oluyor.

18 Şubat 2013 Pazartesi, 10:29
Abone Ol google-news

Türk Telekom ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) görme engellilerin bilgiye erişimini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen Telefon Kütüphanesi sistemine ÖSYS 2013 kılavuzu ve 8 adet YGS deneme sınavı ekleyerek 24 Mart’ta yapılacak YGS için kullanıcılarının üniversite sınavına hazırlanmalarına yardımcı oluyor. Sisteme Türkçe bölümünden 318, Matematik bölümünden 218, Fen Bilimleri bölümünden 147 ve Sosyal Bilimler bölümünden 299 adet soru olmak üzere 1000’e yakın yeni soru eklendi.

Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Lebin Ebru Çokişler, Türk Telekom’un, Telefon Kütüphanesi Projesi arşivine eklenen ÖSYS 2013 kılavuzu ve YGS deneme sınavları ile tüm görme engellilerin sınava hazırlanmasında destek olunduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Türk Telekom olarak, iletişim teknolojilerinin yardımıyla, engelli müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak ürün, hizmet ve projeleri günden güne hayata geçiriyoruz. Telefon Kütüphanesi Projesi de görme engellilerin bilgiye erişimine sağladığı katkıdan ötürü çok önemsediğimiz bir proje. Telefon Kütüphanesi’ne son olarak eklediğimiz ÖSYS kılavuzu ve YGS deneme sınavları ile üniversite adayı olan görme engelli abonelerimizin üniversiteye hazırlanmasında katkı sağlayarak projemizi bir adım daha ileri taşımaktan dolayı çok mutluyuz.”

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu da, Telefon Kütüphanesi projesiyle ilgili olumlu geribildirimlerin her geçen gün arttığını belirterek, "Bu projenin yepyeni ve çeşitli eserlerle gelişmesi en büyük dileğimizdir" diye konuştu. GETEM ve Telefon Kütüphanesi projesinin en büyük amacının daha fazla görme engelli kişiye erişilebilir eserler sunabilmek olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Barbarosoğlu, yeni eklenen her eserle birlikte bu amaca daha çok yaklaşacaklarını ve bilgiye erişim hakkına ulaşmada karşılaşılan güçlükleri de kademeli olarak aşmakta olduklarını belirtti.

Telefon Kütüphanesi dinleyicileri iki kat arttı

Türk Telekom’un Türkiye’ye Değer çatısı altında yürüttüğü ve Türkiye’de ev telefonu sahibi ve GETEM üyesi tüm görme engellilerin ücretsiz olarak hizmet alabildiği Telefon Kütüphanesi’nde 16 farklı içerik ve kategoride toplam 356 adet kitap dinleyicilere sunuluyor. Kategori ve içerikler arasında; roman, hikaye, çocuk kitabı, masallar, deneme, siyaset felsefesi, şiir ve tiyatro oyunlarının da bulunduğu Telefon Kütüphanesi’nde yeni eklenen sınav kılavuzu ve deneme sınavları da dinleyicilere sunulan içerikler arasında. Telefon Kütüphanesi, görme engelliler için kişisel gelişim, tarih ve satranç kitapları gibi yeni içerikler eklenerek içeriği her geçen gün zenginleştirilerek geliştirilmeye devam ediyor.
Türk Telekom, ev telefonu üzerinden erişilebilen bu ücretsiz hizmetle Türkiye’deki özellikle bilgisayar ve internet erişimi olmayan tüm görme engellilere ulaşmayı hedefliyor. Tekil kullanıcı sayısı son iki ayda ilk 11 aydaki artışın iki katına ulaşan Telefon Kütüphanesi projesinde en çok arama yapan şehirler ise İstanbul, Ankara ve Erzurum oldu.

Telefon Kütüphanesi hakkında

Telefon Kütüphanesi uygulaması, 0 800 219 91 91 numaralı telefon üzerinden ücretsiz hizmet veriyor. Hizmetten faydalanmak isteyenler, görme engelli olduklarına dair bir raporla GETEM’e başvurarak şifre alabiliyorlar. Kullanıcılar aldıkları şifreyle yüzlerce sesli kitaba ücretsiz olarak erişebiliyorlar. Ev telefonu üzerinden faydalanılan Telefon Kütüphanesi’nde kullanıcılar, dilediği kitabı seçme, kitap içinde ileri geri gidebilme ve kaldığı yerden devam edebilme gibi özelliklerden yararlanabiliyorlar.