Teröristler asker üniforması giymiş

Diyarbakır Bağdere Jandarma Karakoluna sızmak isteyen PKK terör örgütü mensuplarının, nöbetçi askerleri yanıltmak için sivil araç tercih edip askeri kıyafet giydiği öğrenildi.

23 Haziran 2010 Çarşamba, 09:26
Abone Ol google-news

Diyarbakır-Silvan karayolu üzerinde bulunan karakola pazartesi günü saat 20.00 sıralarında gri renkli Ford Conect marka bir otomobille saldıran teröristlerden aracın önünde oturan PKK'li askerlerin yazın giydiği haki renk tişort giydi. Aracın arka koltuğunda oturan 3 PKK'li ise hücum yelekli duruyordu.

Habertürk'ün haberine göre karakol bahçesine hızlı bir şekilde araçla girme girişiminde bulunan teröristleri karakol girişindeki nöbet kulesinde görev yapan Jandarma Onbaşı Salih Albayrak fark edip "dur" ihtarı çekti. Araçta bulunan PKK'lilerin uzun namlulu silah ve el bombası çıkarttığını erken fark eden Albayrak, teröristlere ateş açtı.

Teröristlerin açtığı ilk ateş sonrası ise Albayrak şehit oldu. Karakolda görevli askerlerin saldırıya karşılık vermesi üzerine 3 PKK'li araç içinde öldürüldü. 5 teröristin öldürüldüğü olayda Bağdere Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Başçavuş Aziz Bektaş Kaymak ve jandarma er Muhammet Tavut, patlayan el bombasının parçalarından etkilenerek hafif yaralandı. Bu sırada yoldan geçmekte olan bazı araçlara kurşun isabet etti. Kurşunların isabet ettiği 3 yurttaş ise yaralandı.

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı, teröristlere yardım ve yataklık ettiği iddiasıyla Bağdere köyünde bulunan birçok eve baskın düzenlendi. Görgü tanıkların ifadesine başvuruldu. PKK'lilerin kullandığı aracı araştıran Jandarma ekipleri aracın kaydı üzerinde bulunan 1 kişiyi gözaltına aldı.