TGC: Sedat Ergin’in tutuklanma talebi basın özgürlüğüne yeni bir darbe

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Konseyi Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ve Doğan Medya Grubu’nun bazı yöneticileri için tutuklama talepli suç duyurusu hakkında açıklama yaptı.

21 Mayıs 2015 Perşembe, 14:29
Abone Ol google-news

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu bir açıklama yaparak Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ve Doğan Medya Grubu’nun bazı yöneticileri hakkında bir avukat tarafındanyapılan tutuklama talepli suç duyurusunu basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne yeni bir darbe olarak niteledi. TGC Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu görüşler yer aldı:

“Gazeteciliği terörizmle bağdaştıran ve her eleştiriyi darbecilik olarak tanımlayan iktidar son olarak niyet okumaya karar vermiştir.

Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan Mısır eski Devlet Başkanı Mursi hakkındaki idam kararıyla ilgili bir haberin veriliş biçiminin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tehdit diye algılanması son yıllarda iktidarın alışılmış ‘medyayı sindirme’ pratiği haline gelmiştir.

Daha önce de birçok kez vurguladığımız gibi, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünden, çok seslilikten ne anlaşılması gerektiği konusunda toplumsal bir uzlaşıya acil ihtiyaç vardır.

Bu alandaki hakların kullanılmasının siyasiler ve iktidarlar, hatta yargı organları tarafından nasıl anlaşılması gerektiği artık netleşmelidir.

Bir başka açıdan da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarında açıkça belirtildiği gibi basın özgürlüğü, devlet ve toplumun bir bölümünün aleyhinde olan çarpıcı, şok edici, rahatsız edici haberler için de geçerlidir. Özellikle basın söz konusu olduğunda bu ilkelerin özel bir önem kazanacağı açıktır.

Aksi halde Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen gazetelerinden birinin Genel Yayın Yönetmeni olan Sedat Ergin’in tutuklanma istemi ve bu istemin kabul görmesi ülkede basın özgürlüğünün  sonuna gelindiği anlamını taşıyacaktır.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak basın üzerinden toplumu kutuplaştıran ve geren baskıcı uygulamalardan bir fayda sağlanamayacağını düşünüyor, halkın barış ve huzur içinde yaşaması için tüm siyasetçilerin sorumlu davranması gerektiğini hatırlatıyoruz.”

BASIN KONSEYİ: GAZETECİLER ZORLAMA SUÇLARLA SUSTURULMAK İSTENİYOR

Basın Konseyi, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ve bazı yöneticiler hakkında yapılan suç duyurusunu "basın özgürlüğüne darbe" olarak nitelendirerek, "Gazeteciler zorlama suçlarla susturulmak isteniyor" açıklaması yaptı.

"Söz konusu haberin, zorlayıcı ve yönlendirici olmadığı açıktır. Kaldı ki, suç duyurusunda adı geçen gazeteciler böyle bir yönlendirme ve gayrette olmadıklarını, son günlerde defalarca dile getirmişlerdir" ifadelerinin yer aldığı açıklama şöyle:

"Hürriyet Grubu'nda yayınlanan, Mısır'ın Devrik Cumhurbaşkanı Mursi'ye verilen idam kararı yayınıyla ilgili suç duyurusunda bulunan avukat Rahmi Kurt'un, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ve bazı yöneticiler için, tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurmasının, hukuk yollarını zorladığını düşünüyoruz.

Gerçek gazetecilik, öyle sanıldığı gibi darbe çığırtkanlığı yapmayı içermez.

Gerçek gazetecilik, haberlerin 'ayakların denk alınması' ya da 'tehdit ve korkutma amaçlı' da yapılmaz.

Söz konusu haberin, zorlayıcı ve yönlendirici olmadığı açıktır. Kaldı ki, suç duyurusunda adı geçen gazeteciler böyle bir yönlendirme ve gayrette olmadıklarını, son günlerde defalarca dile getirmişlerdir.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Sorumlu Müdür İzzet Doğan ve web sitesi yetkilileri hakkında bir avukatın, tutuklama talebi ile suç duyurusunda bulunması, basın ve ifade özgürlüğünü yok saymaktır. Basın Konseyi olarak yaşanan bu gelişmeleri, basın özgürlüğüne darbe olarak niteliyor, bu suçlamaları tarafsız olan basın kuruluşlarına da bir tehdit olarak algıladığımızı kamuoyuna duyuruyoruz."