TMMOB 'yok etme' yasasına direnecek

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), hükümetin yandaş bir TMMOB yaratmak için hazırlıklarını sürdürdüğü yasa değişikliğine karşı eylem planı hazırlıyor. Ayrıca yasa değişikliğine karşı uluslararası mühendislik ve mimarlık örgütleriyle de işbirliğine gidilecek.

15 Aralık 2012 Cumartesi, 08:23
Abone Ol google-news

Geçen günlerde “Yapı Denetimi Hakkındaki Kanun ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Taslağı” ile birlikte değiştirilmesi gündeme gelen TMMOB Yasası’na ilişkin meslek odalarından tepkiler ortaya çıkmıştı. TMMOB bünyesinde bulunan meslek örgütleri, ilk tepkilerinde, taslağın getirdiği yeni düzenlemelerle yandaş bir TMMOB yaratılmasının amaçlandığını belirtmişti.

Türkiye’nin birçok ilinde toplanan TMMOB’ye bağlı il koordinasyon kurullarında (İKK) da yasa değişikliğine karşı her alanda eylemlerin yapılmasının planlandığı belirtildi. Bugüne kadar İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere Van, Kırklareli, Rize, Diyarbakır, Samsun, Eskişehir, Kocaeli, Adana, Zonguldak, Antalya ve Mersin gibi bölgelerde toplantılar yapıldı. Toplantılarda, yasa değişikliğine karşı nasıl mücadele edileceği tartışılırken, eylem planı hazırlandı. Türkiye’nin her yerinde yasa değişikliğinin getireceklerine karşı öncelikle kendi üyelerini bilgilendiren TMMOB’nin, İKK’lerin toplanmasıyla hazırladığı eylem planında, yasa değişikliğine karşı birçok farklı yolda mücadele edeceği öğrenildi. Eylem planına göre her İKK, bulunduğu bölgede kendi örgütünü ve bölgedeki yurttaşları bilinçlendirerek kamuoyu oluşturma yoluna gitmeyi kararlaştırdı. Yaklaşık 410 bin üyesi bulunan TMMOB’nin hazırladığı planda öne çıkan ayrıntılar şöyle oldu:

Toplum Spotu: TMMOB bünyesinde bulunan her İKK, internet üzerinden yayımlanacak videolar hazırlayacak.

Videolarda, TMMOB’nin faaliyetlerinin anlatılması düşünülürken buradaki temel amacın halkı yasaya karşı en kısa yoldan bilinçlendirme olduğu öğrenildi.

Bilgilendirme mesajları: Meslek odaları üyelerine göndereceği elektronik postalarla yasa değişikliğine ilişkin yapılması gerekenleri anlatacak.

Kitlesel eylemler: İlk aşamada yasa değişikliğine karşı bilgilendirilen üyelere gönderilen e-postalarla birlikte TMMOB’nin kitlesel eylemlere hazırlanacağı öğrenildi.