Topbaş: AVM, otel, rezidans yok

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadir Topbaş, Taksim Gezi Parkı'nda AVM, otel ve rezidansın yapılmayacağını, ancak kent müzesi olabileceğini, bunun da mimarlar ile tartışılabileceğini açıkladı.

08 Haziran 2013 Cumartesi, 12:21
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadir Topbaş, Taksim Gezi Parkı'nda AVM, otel ve rezidansın yapılmayacağını açıkladı. Topbaş'ın konuşmasından satır başları:

AVM olarak düşünmüyoruz. Zaten mevcut yapı AVM yapılacak bir metrekareye sahip değil Gezi Parkı olarak bildiğimiz alanın tamamı 50 bin metrekare civarında. Topçu Kışlası dediğimiz 11 bin metrekarelik alan. 563 ağaç var. Bu ağaçlardan 72 ağaç taşınabilecek nitelikte. Kalan 26 ağaç taşınır ama riskleri var. İlk kez söylüyorum. Burada bir AVM kesinlikle düşünülmüyor. Otel yok, rezidans yok. Bundan sonraki adımlarda bir kent müzesi yapılacak.

Bana gelen, dün görüştüğüm mimarlar grubundan özellikle orada aktif olan, şöyle bir teklifte bulundular:

Burada Topçu Kışlası da teklif edilebilir ama biz bu Gezi Parkı'nı bir bütüncül plan olarak değerlendirelim. Buna biz de katkı sunarız. Hilton Oteli arkasındaki yeşil alandan Dolmabahçe'ye kadar giden bir kültür parkı, bir yeşil park bandı çerçevesinde büyük bir bütüncül plan içerisinde değerlendirmek, mimari açıdan böyle bir aksı ele almak, belki Maçkı Parkı dahil olmak üzere, bu şekilde değerlendirmelerde bulundu.

Bir plan yaparken zaten noktasal hatalar problemleri de beraberinde getiriyor. Sayın Başbakanımızın da bize net olarak söylediği Taksim'de İstanbul'da artık gına gelen AVM değil, bir kaç mağaza gibi bahsetmek istemişti.

Ama bir AVM yok, bir rezidans yok, otel yok. Tamamen kent müzesi ve bir sergi alanı şeklinde değerlendirilebilir.

Mimarlardan gelen teklife plan bütünlüğünde bakmak gerekiyor. Taksim Medyanı'nda ağaçlandırma planları da yaptık.

Taksim'de şu andaki yayalaştırma alanlarında daha fazla yeşillendirme, ağaçlandırma olacak. Burada yapılacak projeyi Taksim'de sergilemek, herkesin görüşüne açmak, insanlarımızın görüşlerini almak, görüşe göre değerlendirmeyi de düşünüyoruz.

Topçu Kışlası konusunu Sayın Başbakanımız net olarak ifade ettiler. "Biz bunu seçim gündemimizde halkımıza ilan etti. Halkımız da bundan dolayı bize oy verdi. Bizi destekledi."

Topçu Kışlası'nın yapılmasını Sayın Başbakanımız yapılmasını kesinlikle arzu etmekte. Ama fonksiyon olarak, yapı olarak düşünülen bir tasarı, taslaktı. Henüz net bir proje olmadığı için... İhtiyaçları bildiği için Sayın Başbakan bir kaç mağaza, otel, rezidans... Ancak bunların tümünden kesin olarak vazgeçildi.

Taksim Platformu'ndakilerin çok rahatsız oldukları konu "Birileri bizim adımıza görüşmeler yapıyor. Devlete bir takım dayatmalar ortaya koyuyorlar. Halkın değişik katmanlarından insanlar olarak bir aradayız. Marjinal grupları asla kabul etmiyoruz. Siyasileri zaten kabul etmiyoruz. Bir plan bütüncüllüğünde biz de katkı sunarız" diyorlar.

Hz. Mevlana'nın bir sözü vardır: "Bir neslin geleceğini bir önceki nesil hazırlar"

Buradaki insanların duyarlılığını ben şahsen gördüm. Projeleri daha fazla anlatmak, daha fazla duyurmak gerekliliğini, belki defalarca gündemde olacak şekilde açıklamak gerekli.