Torba yasa tasarısı Meclis'e geliyor

Hükümet, "Kürt açılımı" sürecinde orta vade süresini işletmeye başlıyor. 10 Kasım Salı günü TBMM Genel Kurulu'nda açılım ile ilgili ön görüşme yapılırken, terör suçlularının yeniden yargılanmasını öngören TCK ve CMUK'ta değişiklik öngören torba yasa tasarısını da Meclis'e sunacak.

05 Kasım 2009 Perşembe, 15:41
Abone Ol google-news

Adalet Bakanlığı, "Kürt açılımı" ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararları doğrultusunda, terörist başı Abdullah Öcalan'ı kapsamayan ancak diğer terör suçlularına yeniden yargılama yolunu açan çalışmayı tamamladı. İçinde taş atan çocuklar ve TCK ile CMUK'de değişiklik öngören tasarının geniş kapsamlı olması bekleniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, demokratik açılım "orta, kısa ve uzun" vadede gerçekleşceğini açıklamasının ardından Hükümet kısa vadede gerçekleşenleri, (TRT Şeş, Alevi açılımı.) 10 Kasım Salı günü Genel Görüşmede anlatacak.


Orta vade açılımı 10 Kasım salı günü atılacak

Hükümet orta vadede açılımla ilgili yasa ve yönetmelik ile ilgili değişiklerde ilk adımı Salı günü atacak.  10 kasım Salı günü TBMM Genel Kurulu'nda demokratik açılımla ilgili olarak ön görüşmeyi yaparken aynı saatlerde orta vade kapsamına giren yasa değişikliklerini hayata geçirecek.

Hükümetin içinde taş atan çocuklar ve terör suçlularının yeniden yargılanmasını öngören ve pek çok yasa değişikliğini içere tasarı Meclis'e sunacak.


Hangi değişiklikler geliyor

Tasarının içerisinde Terörle Mücadele Yasası, CMUK ve TCK'de değişiklik öngörüyor. Bu çerçevede, teröre karışmış veya karışmamış olan ancak kendi isteğiyle teslim olan PKK'lileri kapsıyor.

Yapılan düzenlemede İmralı'da bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın yararlanacağı bir hükme veya düzeltmeye yer verilmemesine büyük özen ve titizlik gösterildi.


211 dosyaya yeniden yargılanma yolu açılıyor


Hükümet, torba yasaya AİHM kararları doğrultusunda 211 dosyadaki terör suçlularının yeniden yargılanmasını öngören düzenlemeyi de koydu. Bu çerçevede; nitelikli bilgi veren teröristin tanık koruma programından yararlanmasını öngörüyor.

Edinilen bilgiye göre, bu maddeden yararlanan kişiler hakkında bir yıl süreyle denetimli serbestlik hükümlerinde de değişikliğe gidilerek bilginin niteliğine göre mali destekten yeni bir yaşam kurmaya kadar pek çok farklı imkan sağlanacak. Tanık koruma düzenlemesinde de bu paralelde gerekli düzenlemeler yapılacak.