Tüm kirli davaların simgesi

Temyiz duruşmasından önce Pınar Selek’in nihai beraatının geri verilmesi için çağrı yapıldı.

28 Nisan 2014 Pazartesi, 20:29
Abone Ol google-news

Yargıtay 9. Daire’de yarın sosyolog-yazar Pınar Selek’in davasının temyiz duruşması yapılacak. “Pınar Selek’in nihai beraatını geri istiyoruz!” uluslararası kampanyası sürerken, temyiz duruşmasına yurtiçinden ve dışından büyük katılım bekleniyor. Yurtdışından gelecek 40 kişilik heyette Alman, Belçikalı ve İtalyan gazeteci ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin yanı sıra, Pınar Selek’in akademik çalışmalarını yürüttüğü Fransa’dan da katılımcılar olduğu vurgulandı.

Pınar Selek’in yaşamı 9 Temmuz 1998 günü Mısır Çarşısı’ndaki 7 kişinin yaşamını yitirdiği patlamadan sonra tamamıyla değişti. “Bombacı” suçlamasıyla gözaltına alındı, 2 buçuk yıl cezaevinde kaldı. 2006 yılında Yaşar Kemal, Orhan Pamuk, Vedat Türkali, İlhan Selçuk, İsmail Beşikçi, Hrant Dink, Zeki Demirkubuz, Teoman, Müjde Ar, Pınar Kür ve Sibel Eraslan’ın da aralarında bulunduğu yüzlerce kişi kendisine “tanık” olup destek verdi. Selek, 16 yıldır hukuk mücadelesi veriyor. “Hâlâ Tanığız Platformu”nun Yargıtay 9. Daire’de yarın gerçekleştirilecek temyiz duruşması öncesinde yaptığı açıklamada uluslararası destekle ilgili olarak şu bilgilere yer verildi: “Pınar Selek’in çalıştığı Strasbourg Üniversitesi defalarca Selek’i akademik koruma aldığını ifade etmiş ve Selek’in geçen seneki duruşmalarına başkanlık düzeyinde katılmıştı. 30 Nisan’da da Strasbourg Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve felsefe profesörü Edouard Mehl, kimya profesörü Jean-Pierre Djukic ve iki öğrenci örgütü başkanı tarafından temsil edilecek. Ayrıca Fransız Kominist partisi Colette Mô, Fransız Sol Bloku ise Lise Mailard tarafından temsil ediliyor. Yeşiller Partisi adına da belediye meclis üyesi Abdelkarim Ramdanil hazır bulunacak. Fransız heyetinin içinde Oristelle Bonis gibi yayıncı, Carine Lorenzori ve Pascale Pascal gibi gazetecilerin yanında, Fransız Barosu ve tarihinde ilk kez spesifik bir davaya ilişkin bu konuda rapor yayımlayarak ‘Pınar Selek insan haklarını korumaya yönelik çalışmaları nedeniyle 16 yıldır adli yargılama hakkının defalarca ihlal edildiği hukuki tacizle karşı karşıyadır’ diyen Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu (FIDH) gözlemcisi de yer alıyor.”

 

Barış aktivisinden katliam

sanığı yaratmaya çalıştılar

 

Platfomun açıklamasında Selek hakkında İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2006, 2008 ve 2011 yıllarında üç kere beraat kararı verildiği anımsatılarak, “Son olarak mahkeme kendi nihai beraat kararını, yasaları çiğnemek pahasına yok sayarak 24 Ocak 2013 tarihli duruşmada başkanının muhalefet şerhine rağmen, oyçokluğuyla Selek hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Böylelikle sayısız bilirkişi raporu ile tüpgaz kaçağından olduğu belgelenmiş patlamayla ilgili ceza alan tek sanık, kendisine gözaltında patlamayla ilgili soru dahi sorulmayan Selek oldu! Bir barış aktivistinden katliam sanığı yaratmaya çalışılan bu davayı, nice kirli oyunla dolu bu kritik dönemde hukukun ayaklar altına alındığı bütün siyasi davaların da ortak simgesi olarak görüyoruz” denildi. Pınar Selek’e destek verenler yarın 08.30’da Güven Park’ta basın açıklaması yapacak ve ardından 09.00’da Yargıtay 9. Ceza Dairesi’ndeki duruşmaya katılacak. Pınar Selek’in avukatları, “Eğer hukuk varsa, usulden bozma kararı verilmesini bekliyoruz” dediler.