Türk dil bayramı başlıyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Dil Bayramı kutlamalarına katılmak üzere Karaman'a gidecek. Karaman Türklerin daimi kültür başkenti ilan edilecek.

20 Haziran 2009 Cumartesi, 08:55
Abone Ol google-news

Karamanoğlu Mehmet Bey'in yayınladığı "Bugünden gerü, divanda, dergahta, bergahta ve mecliste ve meydanda Türkçeden başka dil kullanılmayacak" fermanıyla Türk dilinin "devlet dili" olmasının 732. yılında, Karaman "Türk Dünyası Daimi Kültür Başkenti" ilan edilecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Dil Bayramı kutlamalarına katılmak üzere Karaman'a gidecek. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 21 Haziran Pazar günü Karaman'da ilk olarak valiliği ziyaret edecek. Daha sonra Garnizon Komutanlığı, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi ve Belediye Başkanlığı'nı ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanı Gül, 732'nci Türk Dil Bayramı etkinlikleri dolayısıyla düzenlenen törene katılacak.

 

Karamanoğlu Mehmet Bey ve Türk Dili

Karamanoğullarının ikinci Beyi Kerim'üd-din Karaman'ın oğlu olan Mehmet Bey'in doğum tarihi bilinmemekte olup 1280 yılında vefat etti. Askeri ve idari yönden bilgili bir devlet adamı olan Mehmet Bey, bilim adamlarını etrafına toplayıp onlara büyük önem vermesi ile tanınmaktadır.

13. yüzyıl ortalarında Selçuklular, edebi dil olarak Farsçayı, devlet işlerinde Arapçayı kullanırken, halk, öz dilleri olan Türkçeyi kullanıyordu. Mehmet Bey, millet olarak birlikte yaşamanın ilk şartı olan dil birliğinin sağlanmasının gerekliliğine inanıyordu. Bu birliği gerçekleştirmek için Toroslar üzerinde yaşayan bütün Türkmen boylarını çevresinde toplayarak bir ordu oluşturdu.

Üzerine gönderilen Selçuklu ve Moğol kuvvetlerini büyük bir yenilgiye uğratarak Konya;ya girdi. Burada yaşayan Selçuklu Türkleri, Karamanoğulları ile birlik oldular.

Kısa zamanda Konya vilayeti ve bazı çevre iller Karamanoğulları hakimiyeti altına girdi. Daha sonra Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus'un oğlu Gıyaseddin Siyavuş'u başa geçiren Mehmet Bey'in kendisi de vezir oldu. İlk önceleri Moğol baskısına başarı ile karşı koymasına birçok kere galip gelmesine rağmen, daha sonraki çarpışmaların birinde iki kardeşi ile beraber şehit düşmüştür.

İdareciliği sırasında, 13 Mayıs 1277'de, Türkçeyi resmi dil olarak ilan eden fermanını vermiştir.

Bu fermanda ''Bugünden sonra divanda, dergahda ve bargahta, mecliste ve meydanda Türkçe'den başka dil kullanılmayacaktır'' diyerek siyasi ve askeri bir zafer değil aynı zamanda kültürel bir zafer kazanmıştır.