Türk Kızılayı'ndan Kırgızistan'a yardım

Kırgızistan'da yaşanan insani kriz sonrası 20 ve 40 tonluk iki yardım uçağı gönderdiğini belirten Türk Kızılayı, toplam 55 tonluk iki yardım uçağını daha bölgeye gönderdiğini bildirdi.

23 Haziran 2010 Çarşamba, 15:33
Abone Ol google-news

Türk Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, Türk Kızılayı'nın Kırgızistan'ın Osh kentinde Özbek ve Kırgızlar arasında meydana gelen çatışmalardan etkilenen ve mülteci konumuna düşen ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmak için yoğun çaba sarf ettiği belirtildi.

Açıklamada, Türk Kızılayı'nın, bu kapsamda Kırgızistan'a 15 Haziran günü ilk yardım uçağını ulaştırarak, gıda, battaniye, mutfak seti ve tıbbi malzeme yardımlarının dağıtımını gerçekleştirildiği ifade edilerek, ilk etapta bölgeye sevk edilen yaklaşık 20 tonluk acil yardım malzemelerinin Kırgızistan Kızılayı'nın işbirliği ile Osh kentinin hem Kırgız hem Özbek mahallerinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldığı bildirildi. Türk Kızılayı, 19 Haziran tarihinde, 40 tonluk ikinci bir kargo uçağını Kırgızistan'a gönderdiğini kaydetti.
Türk Kızılayı açıklamasında, 22 Haziran Salı günü Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan Özbekistan'ın Andijan kentine 40 tonluk yardım uçağı gönderdiği belirtilerek, 23 Haziran Çarşamba günü sabahın erken saatlerinde yine Esenboğa Havalimanı'ndan hareket eden ve gıda kolisi, mutfak seti ve battaniyeden oluşan 15 tonluk insani yardım malzemesi taşıyan ikinci yardım uçağının Kırgızistan'ın Osh kentine ulaştığı bildirildi. Söz konusu yardımların bölgedeki Kızılay Yardım Delegesi tarafından dağıtımı gerçekleştirileceği ifade edildi.

 

Kırgızistan'a psikolog gönderilecek

Türk Kızılayı Toplumsal Hizmetler Koordinatörü Zafer Karakaş, Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, "Bu yardımları devam ettirip bölgedeki ihtiyaç sahiplerinin uzun dönem ihtiyaçların tespiti ve yapılabileceklerin belirlenmesi için Kırgızistan'a bir ekip daha göndereceğiz. Bu ekip psikologlardan oluşuyor. Kırgızistan Kızılayı ile birlikte bu faaliyeti koordine edecekler ve aynı zamanda da diğer ekibimiz dağıtımlarına devam edecekler" dedi.

Açıklamada, Kızılay üçü psikolog olmak üzere toplam dört kişilik yeni bir ekibi de bugün Özbekistan'a göndereceğini kaydetti.