Turkcell'de Genel Kurul yapılamadı

Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nin bugün yapılması planlanan Genel Kurulu, çoğunluk sağlanamadığı için yapılamadı.

22 Mayıs 2013 Çarşamba, 11:10
Abone Ol google-news

Turkcell tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamaya göre, şirket ana sözleşmesinde toplantı nisabının yüzde 51 olması, Turkcell Holding AŞ'nin yüzde 51 hisseye sahip olması ve Turkcell Holding AŞ temsilcisinin toplantıda hazır bulunmaması nedeniyle toplantı nisabının sağlanamadığı ve nisap yetersizliği nedeniyle toplantının yapılamadığı belirtildi. Turkcell İletişim AŞ, Genel Kurul toplantısının yapılamamasının ardından 2010, 2011, 2012 yılları Olağan Genel Kurul Toplantısı Tehir Tutanağı hazırlayarak KAP'ta yayımladı.

 

SPK Mart ayında 3 isim atamıştı

Öte yandan Turkcell'de hakim ortaklar arasındaki anlaşmazlık ve devam eden davalar nedeniyle 2010 yılından bu yana Genel Kurul yapılamıyor. Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) şirketin yönetim kuruluna üç bağımsız üye atanmasıyla bu yıl Genel Kurulun yapılabileceği beklentisi oluşmuştu.

SPK mart ayında yayımladığı bültende, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'nin, SPK'nın ''Kurumsal Yönetim İlkelerinin Belirlenmesine ve Uygulanmasına İlişkin Tebliğ'i ile belirlenen Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum amacıyla, bağımsız yönetim kurulu üye atanması ile esas sözleşme değişikliklerini yapmadığı, söz konusu gerekliliklerin yerine getirilebilmesi için Turkcell'e gerekli sürenin verildiği belirtilerek şu ifadelere yer verilmişti: "6362 sayılı SPK Kanunu'nun 17. maddesinin ikinci fıkrası hükmü uyarınca, Kurumsal Yönetim İlkelerinden bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi seçimine ilişkin uyum zorunluluğunun yerine getirilmesini teminen, şirketin Yönetim Kurulu üyelerinden Mehmet Bülent Ergin, Tero Erkki Kivisaari ve Oleg Adolfoviç Malis'in 6362 sayılı SPK Kanunu'nun 17. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca yönetim kurulu üyeliği görevinden alınarak, yerlerine Ahmet Akça, Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler'in atanmasına, yönetim kurulu üyeliğine atanan kişilerin, yerlerine usulüne uygun olarak yeni bağımsız üyeler seçilip göreve başlayana ya da Kurulumuzca bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar görev yapmalarına, esas sözleşmesini Kurulumuzun Seri:IV, No:56 sayılı Tebliğ'i hükümlerine uygun olarak değiştirmesi için şirketin uyarılmasına, karar verilmiştir."