Türkçe'nin 8. Uluslararası Şiir Şöleni

Türkçenin 8. Uluslararası Şiir Şöleni Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılıyor.

30 Ekim 2009 Cuma, 09:58
Abone Ol google-news

Türkiye Yazarlar Birliği, Azerbaycan Yazarlar Birliği ve Kafkas Üniversitesi öncülüğünde Rus Dram Tiyatrosu'nda bu sabah başlayan şölenin açılış konuşmalarını Türkiye Yazarlar Birliği Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, Azerbaycan Yazıcılar Birliği Baskanı Anar Rızayev ve Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni Daimi Heyet Başkanı Mehmet Doğan yaptı.

Yavuz, konuşmasında, Türkiye Yazarlar Birliğinin en önemli etkiliklerinden birinin şiir şöleni olduğunu belirterek, ''Bu şiir şölenleriyle dünyadaki bütün yazarlarımızı, Türkçe okuyan, Türkçe konuşan yazarlarımızı bir araya getirmek ve bunlardan kültür alışverişi yaparak,sevgi, hoşgörü ve diyaloğu sağlamak için bu icraatları yapıyoruz'' dedi.

Ülkeler arasında sınırların olabileceğini belirten Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rızayev, ''Şairler ise sınırları yıkıp kaldırır'' diye konuştu.

Türkiye ile Azerbaycan'ın iki komşu değil, iki kardeş ülke olduğunu ifade eden Rızayev, şair Yavuz Bülent Bakiler'in ''Azerbaycan benim yüreğimde şah damardır'' sözünü hatırlatarak, ''Ben de diyorum ki Türkiye benim yüreğimde şah damardır'' dedi.

Türkçenin 8. Uluslararası Şiir Şölenine Azerbaycan-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Mustafa Kabakçı, eski milletvekili Yasin Hatipoğlu,Azerbaycan milletvekilleri, Kafkas Üniversitesi Rektörü Ahmet Saniç, Azeri ve Türk izleyiciler katılıyor.

Etkinliklerin bugünkü bölümünde Bahtiyar Vahapzade, Hüseyin Cavid ve Nizami Gence'nin şiirleri okundu.

Türkçe'nin 8. Uluslararası Şiir Şölenine yarın da Kafkas Üniversitesinde devam edileceği, Şehriyat, Fuzuli ve Ahmet Haşim'in şiirlerinin okunacağı bildirildi.