'Türkiye plakalı araçlarla yağmaladılar'

İngiliz The Times gazetesi, Suriye’nin Türkiye sınırı yakınlarındaki Keseb kasabasından Lübnan’ın başkenti Beyrut’a kaçan Ermenilerin iddialarına geniş yer ayırdı.

16 Nisan 2014 Çarşamba, 10:46
Abone Ol google-news

Kaçan Ermeniler, yaşananların 23 Mart’ta kasabanın ele geçirilmesinden sonra sosyal medyaya yansıyan tecavüz ve ölüm fotoğraflarındaki gibi olmadığını belirtiyor. Babuk isimli 94 yaşındaki bir Ermeni, “Olayın soykırımla ilgisi yoktu. Şiddet ya da cinayete şahit olmadım” dedi.

Saldırı başladığı sırada evinin bahçesini suladığını söyleyen Hosvep isimli 66 yaşındaki bir başka mülteci “Her şey 30 dakika içinde oldu. Pijamalarımla kaçtım” diye konuştu. Hosvep’in en ciddi iddiası ise telefonla ulaştığı Keseblilerin, ‘Türkiye plakalı araçlarla gelen adamların büyük bir yağma yaparak her şeyi arabalarına yüklediklerini söylemesi’ oldu.

The Times Gazetesi, haberin yanı sıra  ‘Suriyeli yetkililer, 1915 Ermeni soykırımını hatırlattı’  resim altı notuyla sivillerin saldırıya uğradığı, bıçaklandığı eski dönemlere ait tuhaf bir illüstrasyon yayınladı.