Türkiye'de her yıl 3 bin kişi ateşli silahlarla hayatını kaybediyor

Adana'da 8 kişinin başlarından silahla vurularak öldürülmeleri, Türkiye'deki bireysel silahlanma sorununu yeniden gündeme getirdi.

02 Haziran 2009 Salı, 09:33
Abone Ol google-news

Bireysel silahlanmanın yarattığı tehlikeye dikkat çekmek amacıyla çalışmalar yürüten Umut Vakfı'nın hazırladığı rapora göre, Türkiye'de ruhsatsız olanlarla birlikte 9 milyondan fazla ateşli silah var ve her yıl ortalama 3 bin kişi bu silahlardan çıkan kurşunlarla yaşamını yitiriyor.
Raporda, silahlanma sorunu konusunda şu bilgiler de yer alıyor:

-Yalnızca trafikte hareket halindeki 8 milyon aracın yüzde 6'sında ateşli silah bulunmaktadır. Bu silahların yüzde 80'i her an patlamaya hazır durumdadır.

-Son yıllarda silah kullanımında yüzde 57 artış vardır. Ruhsatlı silahlar da suçlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

- 2007 yılında İstanbul'da toplam 4 bin 196 kişiye adli otopsi yapılmış, bunlardan yüzde 12'sinin (503 kişinin) ateşli silahlarla öldüğü saptanmıştır. 503 olgunun 26'sı çocuktur. Bu olguların yüzde 90'ı (452 kişi) tabanca ve kısa ve uzun namlulu mermi çekirdeği atan silahlarla, yüzde 10'u (51 kişi) ise av tüfekleriyle ölmüştür.

-Türkiye'deki yaşam hakkımızı tehdit eden ateşli silahlara ilişkin yasal düzenlemeler son derece yetersizdir.

- Devletin bireysel silahlanmayı teşvik etmemesi, aksine engellemesi gerekmektedir. Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'nun taksitle silah satışı için kampanyalar yapması son derece yanlıştır.