Türkiye'de iş yapmak zorlaşıyor

Londra merkezli risk analiz şirketi Verisk Maplecroft’a göre Türkiye’de iş yapmak Afrika ülkeleri Zimbabwe, Nambia, Angola, Tanzanya’ya göre daha zor.

07 Ağustos 2016 Pazar, 22:36
Abone Ol google-news

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Fransa’da iş yapmak, tarihi şiddet ve ayaklanmayla dolu pek çok gelişmekte olan ülkeden daha riskli görülmeye başladı.

Londra merkezli risk analiz şirketi Verisk Maplecroft tarafından hazırlanan “Sivil Huzursuzluk Endeksi”ne göre, Fransa, 200 ülkenin protestolar ve kitle gösterilerinin yanı sıra etnik veya dini şiddet olaylarından etkilenme olasılığına göre hazırlanan endeksin ilk 20’sinde yer alan ve ‘yüksek riskli’ tek Avrupa ülkesi. Yunanistan endekste 25. sıraya yerleşirken, Almanya ve İngiltere hâlâ ‘düşük riskli’ ülkeler arasında yer aldı. Türkiye ise orta riskli ülkelerden. Endekse göre Türkiye’de iş yapmak Afrika ülkeleri Zimbabwe, Nambia, Angola, Tanzanya’ya göre daha zor. Notta, sivil huzursuzlukların yalnızca Suriye, Libya ve Yemen gibi ‘olağan şüphelilerde’ görülmediği ve dünyanın en büyük 20 ekonomisinde iş yapan şirketlerin de gittikçe daha karmaşık hale geldiği belirtiliyor. Rapora göre, Hindistan, Meksika, Güney Afrika, Fransa ve Brezilya gibi ülkelerde geçen 12 ay içinde neredeyse her hafta protesto oldu. Bu durum iş yapanlar için de yeni siyasi riskler doğuruyor.