Türkiye'nin genç beyinleri robot tasarlayacak

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Teknoparkı'nda faaliyet gösteren Türk Şirketi Robotsan, her yaştan öğrencinin ve araştırmacının robot tasarlayabilmesi için katma değeri yüksek ürünler geliştiriyor.

26 Ocak 2009 Pazartesi, 13:02
Abone Ol google-news

Türk mühendislerin tamamen özgün tasarımıyla geliştirilen robot tasarımları, kullanıcıların teknoloji uygulamaları ile erken yaşlarda tanışmalarını ve yaratıcılıklarını geliştirmelerini sağlıyor.

Robotsan Genel Müdürü Nusret Erdener, 2006'da hazırladıkları projenin, HÜ Teknoloji Merkezi'nde ilgili bilim kurullarında Türkiye'de katma değer yaratacak bir proje olarak kabul edilmesinin ardından şirketin kurulduğunu, çalışmalarına ürünlerini çeşitlendirerek devam ettiklerini anlattı.

Geliştirdikleri ürünlerin, bireysel gelişim, eğitim, hobi amaçlı kullanılabilecek robotlar ve yan ürünlerden oluştuğunu belirten Erdener, bunların robot bilim ve mekatronik alanında ilköğretim, lise ve üniversite düzeyindeki kullanıcıların, bilişsel düzeylerine uygun olarak hazırlandığını bildirdi.

Erdener, Türkiye'de ilk kez kullanıma sunulan robot sistemlerinin şu anda sadece eğlence amaçlı olarak kullanıldığı, ürünlerin ise tamamen eğitim amaçlı tasarlandığını anlattı. Bu sistemde, her yaştan çocuğun programlama dilini bilmese bile robot tasarımındaki üç ana bileşeni ve yazılımı kullanarak istediği robotu tasarlayabildiğine işaret eden Erdener, şöyle devam etti:

"Ana okulundan yükseköğrenime kadar eğitim sisteminin tüm aşamalarında robotlar kullanılabilir. Robot sistemleri tasarımı ve uygulamaları, öğrencilerin teknolojiye ısındırılması, el becerilerinin oluşturulması ve geliştirilmesinde, problemlerin tanımlanması ve bunlara farklı çözümler oluşturularak yaratıcı zekanın geliştirilmesi, üretim ve deneme yaparak da kuramsal ile pratik arasındaki geçişin sağlanmasında rol almalı."

Erdener, geliştirilen sistemlerin aralarında ODTÜ Robot Topluluğu'nun kurucularının da bulunduğu Türk mühendislerin tamamen özgün tasarımıyla geliştirildiğini ve OSTİM Sanayi Bölgesindeki alt yüklenicilerle ürüne dönüştürüldüğünü bildirdi.