Türkiye'nin karşı çıktığı operasyon başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşı çıktığı Haşdi Şabi milisleri IŞİD'in elinde tuttuğu Telafer'e operasyon başlattı

29 Ekim 2016 Cumartesi, 10:58
Abone Ol google-newsİki yılı aşkın bir süredir IŞİD terör örgütün işgali altında olan Musul'a bağlı Telafer ilçesini geri alma operasyonu bu sabah Haşdi Şabi tarafından başlatıldığı bildirildi. Tamamı Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi güçleri Musul'un batısından Telafer'e doğru operasyon başlattı.

Haşdi Şabi güçleri resmi sözcüsü Ahmed El Esedi tarafından yayınlanan bildiride bu sabah Musul'un batısında operasyonların başlatıldığı duyuruldu. Ayrıca Haşdi Şabi güçlerine bağlı Irak Asaibi Ehlil Hak Hareketi askeri sözcüsü Cevat El Tlibavi bu sabah erken saatlerde Musul'un batı tarafında Haşdi Şabi güçlerinin tüm teşkilatının katılımıyla IŞİD'e karşı operasyonların başlatıldığını duyurdu. El Tlibavi "Operasyonların ilk hedefi IŞİD'in Suriye ve Musul arasındaki ikmal hatlarını kestikten sonra, Musul'dan Suriye'ye doğru kaçışları engellemek ve terör örgütünün işgal ettiği yerleri geri almaktır" dedi.

Çoğunluğunu Şii milislerin oluşturduğu Haşdi Şaabi, yani Gönüllü Halk Güçleri’nin sözcüsü Ahmed Asadi, dün “Tel Afer’i IŞİD’den temizleme operasyonu birkaç gün ya da saatler içinde başlayabilir” diyerek eklemişti: “Burası en önemli ve en tehlikeli hat, zira Musul’u Rakka’ya bağlıyor, dolayısıyla IŞİD’in tek ikmal ve kaçış hattı. Tel Afer nihai hedef, piramitin tepesi, oraya ulaşmak için yoldaki köyleri de kurtarmamız lazım.”

‘TÜRK ASKERİ VARLIĞINA KARŞI ÇIKIYORUZ'

Haşdi Şaabi komutanlarından Ebu Mehdi el Mühendis de Lübnan’ın el Ahbar gazetesine, Irak’ın Suriye sınırlarının korunması görevinin kendilerine verildiğini söyledi. Irak’ta Türk askeri varlığına Irak hükümeti gibi karşı çıktıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Haşdi Şaabi’nin Musul ya da Tel Afer’e girmesine sert dille karşı çıkarken “Allah’a şükür muktediriz” demişti.

ERDOĞAN HAŞDİ ŞABİ İÇİN NE DEMİŞTİ?

Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi'nde 2016-2017 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde Musul operasyonuna ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bağdat yönetimine tepki göstererek, "Senin Bağdat dediğin tamamen Şia'dan oluşan bir ordunun yönetmenidir. 30 bin Haşdi Şabi geliyor diyorlar, geleceği varsa göreceği de var" demişti.

ABD açıkladı: Musul harekatı durduruluyor