Turnalar, Hiroşima için havalanacak

Hiroşima'ya atom bombası atılmasının 66. yılında, Sadako Sasaki'nin tamamlayamadığı turna kuşları, dünya barışı için İstanbul Oyuncak Müzesi'nden havalanacak.

02 Ağustos 2011 Salı, 08:30
Abone Ol google-news

Müzeden yapılan açıklamaya göre, 6 Ağustos'ta yapılacak etkinlikte, Japon ve Türk çocuklar bir araya gelerek, Japonya'nın geleneksel sanatı olan origami yapımını öğrenecek. Turna kuşu şeklinde yapılmış origamiler, çocuklar tarafından boyanacak ve barış mesajları ile renklenecek.

Sadako Sasaki, 12 yaşına geldiğinde Hiroşima'ya atılan atom bombasından dolayı hastalanarak yatağa düşmüş ve bir Japon inancına göre, kağıttan 1000 turna kuşu yaparsa dileğinin gerçek olacağına ve iyileşip tekrar eskisi gibi oyuncaklarıyla oynayacağına inanıyordu. Sasaki, hayata gözlerini yumduğunda yatağının başucunda kağıtlardan yaptığı 646 turna kuşu duruyordu.

Her yıl dünyanın farklı yerlerinde, Sadako Sasaki'nin tamamlayamadığı rengarenk turna kuşlarını katlayan çocuklar, dünyaya barış mesajı verirken, İstanbul Oyuncak Müzesi de açıldığı ilk yıldan bu yana Sadako Sasaki'nin anısına turna kuşu etkinliği düzenliyor.