Tuvalinde 'ucube' kadınları yarattı

Göğüs kanserine yakalandıktan sonra psikoloğunun yönlendirmesiyle resme başlayan ve bu alanda kendini geliştiren Remziye Ülker Ercan, tedavi sürecinde bedeninde yaşadığı değişimleri tuvale yansıttı.

16 Mart 2011 Çarşamba, 09:14
Abone Ol google-news

Remziye Ülker Ercan, önce tavsiye olarak başladığı resimden yaptıkça keyif almaya başladığını ve birçok hocadan ders alarak farklı şeyler öğrendiğini anlattı. Kendisine resim öğretmenliği de yapan psikoloğuyla beraber çalıştığını belirten Ercan, Aralık ayında zatürre geçirmesi nedeniyle bir buçuk ay eve kapandığını, bu süreçte seneler önce yaşadığı bunalımları tekrar yaşadığını söyledi.

O dönemde 'ucube heykel tartışmalarının gündeme geldiğini hatırlatan Ercan, ''Ne kadar ucube bilmiyorum, televizyondan izledim sadece. Ama bir sanat eserinin böyle eleştirilmesi ve ona karşı çıkılması beni rahatsız etti. Ben de 'ne yapabilirim' diye düşündüm ve aykırı resimler yapmaya karar verdim. Ve ucube kadınları yaptım'' dedi. Yaptığı resimlerde kadının ezilmişliğini, öldürülen, dayak yiyen kadınları gündeme getirmeye çalıştığını vurgulayan Ercan, seneler önce kendisinin de şiddet gördüğünü ve dul bir kadın olarak çok şeyler yaşadığını aktardı.

Resme ilk başladığında neyi, nasıl çizeceğini bile bilmediğini ama bu sayede hastalığı yendiğini ifade eden başarılı ressam, o süreci şöyle anlattı:

''İlk olarak 1997'de ve ikinci olarak da 2006'da meme kanseri tedavisi gördüm. Saç ve kirpiklerim iki kez döküldü. Fakat dökülen kirpiklerimin yerine yenileri gelmedi. Buna çok üzüldüm. Bu nedenle son yaptığım resimlerde çok abartılı kirpikleri olan kadınlar çizdim. Tek göğüslü, göbekli kadınlar yarattım. Bunlar ucube kadınlar. Ben de böyleyim.

Giyinikken normal gibi görünüyorum ama kendimi aynada gördüğüm zaman böyleyim. Ağrıyan dizler, kocaman gözler, abartılı kirpikler, sırtımda kambur iki kat olmuşum... ama kanatlarım var, uçmak istiyorum. Hep bir yerlere gitmek ve daha çok kişilere bu resimleri göstermek istiyorum. Kadınlar hep baskı altında ve eziliyorlar. Yüz kadına sorsanız 99'u aynı şeyi düşünür: Ben de uçayım, ben de özgürleşeyim.''

Resimlerine dair sanatseverlerden de güzel eleştiriler aldığını dile getiren Ercan, ''Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde ilk defa bir sergim oldu. Gelenler tam anlamıyla sanatın içindeki insanlar. Ortam benim çok hoşuma gitti. Bu konuda yetkin olan kişilerin eleştirilerini dinledim. Bir daha yaptığımda onlara da dikkat edeceğim'' diye konuştu. Resme başladığından bu yana yurt içinde ve yurt dışında 18 sergi açan Remziye Ülker Ercan, ''Türk Kanserle Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği'' ile de ortak çalışmalar yapmak istediklerine işaret etti.

Nescafeyi sulu boya gibi kullanarak yaptığı resimlerin de çok ses getirdiğini vurgulayan başarılı ressam, bu tekniğin eski Osmanlı resimlerine daha çok yakıştığını savunarak, ''Bunlar tam anlamıyla benim eserlerim diyemem ama nescafe resimlerde çok güzel oluyor'' şeklinde konuştu. Resim sanatı dışında şiirle de ilgilendiğini söyleyen sanatçı, saçı dökülürken ne acılar çektiğini, ağrılarla nasıl mücadele ettiğini, ayrıldığı eşi ya da kayınvalidesiyle ilgili yaşadıklarını şiirlerinde anlattığını belirtti. Ürettiği resimlerle hayat bulduğunu anlatan Ercan, resim yapamadığı zaman ölecekmiş gibi hissettiğinin altını çizdi.