"Ülkenin Avro'daki yeri tehlikede"

Yunanistan'da geçici işbirliği hükümetinin Başbakanı Lukas Papadimos, "ülkenin Avro'daki yerinin tehlikede olduğunu" söyledi.

14 Kasım 2011 Pazartesi, 20:37
Abone Ol google-news

Yunanistan'da geçici işbirliği hükümetinin Başbakanı Lukas Papadimos, yeni hükümetin çalışma programının açıklandığı parlamentoda yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın bugün içinde bulunduğu durumdan kurtulmasının mümkün olduğunu belirterek, Yunan halkını birlikte mücadele etmeye çağırdı.

Yunanistan'ın kritik bir dönüm noktasında bulunduğunu ve önünde iki seçenek bulunduğunu ifade eden Papadimos, "İki alternatif var. Avro Kuşağı'nın ya dışına, ya da içine... Bu ortaklarımız tarafından açıkça belirtilmiştir" dedi.

Papadimos, hiç bir Yunanın ülkenin bu mücadelede mağlup olmasını ve Avro'dan ayrılmasını istemediğini ancak, böyle bir olasılıktan kaçınmak için herkesin birlikte mücadele etmesi gerektiğini kaydetti ve şöyle dedi: "Ben bu durumla tek başıma başa çıkamam. Ulusun tüm güçleri seferber edilmeli. Ülke kurtulabilir. Bu da bizim elimizde." Başbakan Papadimos, yeni hükümetin üstlendiği büyük görevleri bulunduğunu ancak, süresinin bunlarla ters orantılı olduğunu söyledi.

Hükümetin öncelikli görevleri arasında, birinci sırada 6. yardım diliminin en 15 Aralık'a kadar ödenmesi için gerekli tüm faaliyetlerin yapılması bulunduğunu ifade eden Papadimos, ikinci önceliğin de Troyka ile yeni yardım paketi konusundaki müzakerelerin tamamlanarak imzalanması ve devlet bütçesinin hazırlanması olduğunu belirtti.

Papadimos ayrıca hükümetin önümüzdeki dönemde kurumsal reformları ve özellikle devletin kanunu haline getirilmiş olanları uygulama yönüne giderek, maaşlar, işyedeğine alınmalar, özelleştirmeler, kapalı mesleklerin açılması, devlet kurumlarının ve bunların personellerinin yeniden yapılandırılması gibi konuları da ivedilikle ele alacağını söyledi.
Bunların yanısıra, özelleştirme programının da normal olarak sürdüğünü belirten Papadimos, geçici hükümetin, bütçenin iyileşmesinde ve ülkenin kalkınmaya geçmesinde bir köprü olduğunu ifade etti.