Uluslararası Af Örgütü: Türkiye'de rejim artık saygın değil

İstanbul Büyükada'da gözaltına alınan 10 insan hakları savunucusunun 6'sının tutuklanmasının ardından Uluslararası Af Örgütü, Londra'daki merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

19 Temmuz 2017 Çarşamba, 10:37
Abone Ol google-news

Uluslararası Af Örgütü Avrupa ve Orta Asya Direktörü John Dalhuisen, Af Örgütü'nün Türkiye Direktörü İdil Eser'in de dahil olduğu 6 kişinin tutuklanmasına ilişkin, "Aynı anda üç ayrı terör örgütünü desteklemeyle suçlanıyorlar, bu suçlama absürt. Hatta İdil, Af Örgütü'nün kendisinden önce başlattığı kampanyalarla da suçlanıyor. Gezi döneminde Türkiye'ye biber gazı satılmaması için yapılan kampanya nedeniyle DHKP-C'ye destek vermekle suçlanıyor. Bunun dışında Gülen darbesi ve ayrılıkçı Kürt teröristlere destek verdiği iddia ediliyor" diye konuştu.

"TÜRKİYE'NİN OTORİTERLEŞTİĞİ BİLİNİYOR AMA KİMSE ADIM ATMIYOR"

BBC Türkçe'den Onur Erem'in haberine göre, Dalhuisen, Türkiye'nin içinde bulunduğu durum hakkında yaptığı açıklamada, "Darbe girişimi sonrasında ülkede büyük bir temizlik harekatı yürütülüyor. Bu kişiler gözaltına alındıktan sonra gazetelerin birinci sayfalarında hedef gösterildiler. Yargılama basında yürütülüyor, yargı yalnızca uyguluyor. Bu yalnızca Türkiye'deki muhaliflere değil Türkiye'nin kendisine de bir saldırıdır. Muhalifler halk düşmanı olarak gösteriliyor. Türkiye'nin otoriterleştiğini herkes biliyor ama kimse bir adım atmıyor" ifadelerini kullandı.

"REJİM ARTIK SAYGIN DEĞİL"

AKP hükümetine ilişkin 'rejim' ifadesini kullanması dikkat çeken Dalhuisen, "Türkiye'de çıkarı olan çok ülke var, özellikle de göç, IŞİD'le mücadele, Suriye gibi konularda. Bunlar büyük çıkarlar. Ama bunlar Türkiye'nin saygın olduğu varsayımına dayanıyordu. Artık Türkiye saygın bir ülke değil. Bu rejim saygın değil. Bölgede bir istikrar kaynağı değil. Artık dünyada herkes Türkiye'ye kırmızı çizgileri aştığını göstermeli." şeklinde konuştu.

NE OLMUŞTU ?

İstanbul Büyükada’da gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü üyesi 10 şüpheli, "terör örgütüne yardım etmek" suçundan tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmiş, şüphelilerden Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser ile Özlem Dalkıran, Veli Acu, Günal Kurşun, Ali Garavi, Peter Steudtner tutuklanmıştı.