Umuda yolculuk teknede bitti

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde, yaşa dışı yollardan İtalya’ya geçmek isteyen aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu 170 kaçak ile 2 Türk organizatör bindikleri tekne karadan ayrılmak üzereyken jandarma ve Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalandı.

29 Ekim 2013 Salı, 13:24
Abone Ol google-news

İstanbul’dan dün (Pazartesi) gece 6 minibüs ve 3 taksiyle getirilen kaçakların Kargıcak Koyu’na bırakıldıkları belirlendi. Kaçakların, ifadelerinden kendilerini İtalya’ya götürmeleri için organizatörlere kişi başı 3 bin dolar verdikleri belirlendi.

Jandarma, kaçak getirdikleri belirlenen 3 minibüs daha olduğunu belirleyip, diğer koylarda da çalışma başlattı. Kisebükü Koyu’nda yoğunlaşan jandarma tüm çabalarına rağmen burada kaçaklara rastlamadı. Jandarma kaçakları getirdikleri belirlenen toplam 9 minibüs ile diğer 4 organizatöründe yakalanması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

“ÇOCUKLARIM İÇİN SEVİNDİM”

Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürülen kaçaklardan Iraklı doktor 55 yaşındaki Hamenellah Sultanbaya, “İki çocuğumla birlikte Irak’tan önce Türkiye’ye geldik. buradan da İtalya’ya gidecektik. Bağdat’ta neyimiz varsa satıp yollara düştük. Bizi lüks yat ile İtalya’ya götüreceklerini söylediler. Bu tekneyi görünce şok olduk. Kişi başı 3’er bin dolar verdik. Bir ay içinde 50 bin dolar harcadım. Buradan geri dönemezdik, dua edip yola çıkacakken yakalandık. Ancak, çocuklarım için sevindim” dedi.

 

“3 MİL GİTMEDEN BATARDI”

Çiftlik Köyü’nde yaşayan 20 yıllık kaptan Memduh Cenikli (43), “Kaçakların eski tekneyle önce İtalya’ya gidecekleri öğrenince şok oldum. Bu tekne ile bu kadar kaçakla 3 mil gitmeden batardı. Olası büyük bir facia son anda önlenmiş oldu. Yazık olacaktı, büyük bir çoğunluğu zaten ilk kez deniz görmüş, yüzme bilmiyor” dedi. Kaçakların sınır dışı edileceği, iki Türk organizatörün ise işlemlerinin ardından adliyeye sevklerinin yapılacağı bildirildi.

20 KAÇAK İLE 2 ORGANİZATÖR DAHA YAKALANDI

Muğla’nın Bodrum İlçesi, Kargıcak Koyu’nda, jandarmanın ormanlık alanda yaptığı aramalarda 15’i Suriye, 5’i Burmalı toplam 20 kaçak daha yakalandı. Jandarma ayrıca Türk organizatörler C.O. (45) ile C.Ş.'yi (58) de yakaladı. Böylece yakalanan kaçakların sayısı 190, organizatör sayısı ise 4’e yükselmiş oldu. Sabah yakalanan diğer iki Türk organizatörün A.C. (28) ve Ş.İ. (44) oldukları öğrenildi.