Uyarıya rağmen kaçtılar

Tartışmalara neden olan tahliyelerinin ardından takip edilmeyen Hizbullahçılar, kısa bir süre sonra rahat bir şekilde yurtdışına kaçtı.

11 Mart 2011 Cuma, 07:12
Abone Ol google-news

AKP hükümetinin, Bülent Ecevitin başbakanlığı döneminde tahliye edilen bölücü ve irticai terör örgütü üyelerinin 5 yıl boyunca takip edilmelerine ilişkin genelgesini dikkate almadığı ortaya çıktı. Tartışmalara neden olan tahliyelerinin ardından izlenmeyen Hizbullahçılar, kolaylıkla yurtdışına kaçtı.

Cezaevinden tahliye olduktan sonra güvenlik birimlerine imza vermeye gitmeyen, aralarında Hizbullah örgütü liderlerinden Edip Gümüşün de olduğu Hizbullahçıların kaçmalarına engel olabilecek bir yazının yürürlükte olduğu ortaya çıktı. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü tarafından dönemin Başbakanı Bülent Ecevit imzalı 3 Nisan 2001 tarihinde B.02.0.PPG.0.12-320-5297-5 sayı ile İçişleri Bakanlığına gönderilen yazıda Türkiyede faaliyet gösteren bölücü ve irticai terör örgütü üyesi olup tutukluluk ve hükümlülük halleri sona eren kişilerin izlenmeleri isteniyor. Yazı, İçişleri Bakanlığına gönderilirken Adalet, Milli Savunma bakanlıkları ile MİT Müsteşarlığına da bilgi için gönderildi. Yazıda, Tahliye olduktan sonra da üyesi oldukları örgüt adına faaliyetlerine devam ettikleri bilinmekte, bu nedenle bu kişilerin tahliyeleri sonrasında mevzuat hükümleri doğrultusunda takipli şahıslar kategorisine alınarak etkin bir şekilde izlenmesi gerekmektedir denildi. Yazıda konunun emniyetin alt birimlerine de bildirilmesi isteniyor.

‘5 yıl izleyin’

Kişilerin mağdur edilmeden ve aksaklığa neden olmadan takip edilmelerine ilişkin düzenleme yapılan yazıda, İl Emniyet Müdürlükleri ve İl Jandarma Komutanlıkları, takipli şahıslar kategorisine alınan kişilerin durum ve temaslarını ilk aşamada 5 yıl süreyle takip edeceklerdir ifadelerine yer verildi.