Uygarlıktan haberleri yokken insanlarla temas kurdular ve...

Amazon'da uygarlıktan habersiz yaşarken insanlarla temas kuran kabile ciddi risk altında. Turistik gezi düzenlenen kabileye, kıyafet yardımı yapmak isteyenler var. Misyonerler de kabileyi Hristiyan yapmaya çalışıyor. Tüm bu temasların kabileye hastalık bulaştırma riski de var.

15 Eylül 2014 Pazartesi, 11:37
Abone Ol google-news

Peru'da uygarlıktan tamamen uzakta yaşadıkları için dünyanın en izole kabilesi olarak adlandırılan insan grubu ciddi risk altında.

Kendi istekleriyle insanlarla temas kuran kabile, kısa süre içinde turist teknelerinin uğrak yeri oldu. İnsanlar kabileye giysi dağıtıyor, çocuklara hediye veriyorlar ve misyonerler de dine davet etmeye başladı.

Kabilelerin hakları için yıllardır mücadele eden gruplar, kabileye yönelik bu yeni 'istilaya' karşı tepkili. Kabilenin insanlara temasları sonrasında bugüne değin hiç alışkın olmadıkları bazı hastalık ve virüslerden etkilenmesinden endişe eden gruplar, durumu vahim olarak adlandırıyor.


Kabilelere danışmanlık yapan Rebecca Spooner, kendilerine bu izole kabilelerle kurulan temaslar hakkında sürkekli mailler geldiğini belirtti. Bölge kabilelerinin haklarını korumak için kurulan ve FENEMAD olarak adlandırılan organizasyon da, turistlerin kabilelerle temasının yasaklanmasını istiyor.
Spooner, izole kabilelerin acil yardım ihtiyacı içinde olmadığını ve bir yardım çağrıyı yapmadıklarını, buna karşılık dışarıdan gelen insanların kabilelere gereksiz yardım çabasına girdiklerini söyledi.

Bu kabilelerin insanlarla temas kurmasını engellemeyi düşünmediklerini belirten Spooner, izole kabilenin zamana ihtiyacı olduğunu ve bir geçiş dönemi sonrasında dış dünyayayla temas kurması gerektiğini söyledi.

FENEMAD, gruplarla temas kuran bir turist grubunun fotografını basına dağıtırken, teknedeki kadınlardan birisinin bölgede çalışmalar yapan bir misyoner olduğunu da açıklandı.

(ntvmsnbc)