Üzüm rekoltesinde düşüş bekleniyor

Manisa Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Kaçire, ''Bu yıl soğuklarda ve yağmur yağışlarından dolayı üzüm rekoltesinin çok düşük olmasını bekliyoruz'' dedi.

16 Mayıs 2011 Pazartesi, 08:05
Abone Ol google-news

Yağmurdan dolayı üzüm bağlarında hastalıkların oluştuğunu söyleyen Manisa Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa Kaçire, şunları söyledi.

''Üzüm bağlarımızda özellikle küflenme (Pornoz) hastalığı çıkmaya başladı. Bu bağlarda ilerideki dönemlerdeki hastalıkların temelini oluşturmaktadır. Yani çubuğun özünü yitirmesidir. Şu an yağan yağmurlar, ilerleyen zamanda bağ çubuklarına her türlü hastalığın geleceğini ifade eder durumdadır. Üzümün çok önemli olduğu Manisa'mızda, bu yıl soğuk ve don olayları da yaşandı. Ayrıca Nisan ve Mayıs aylarında devam eden yağışlardan dolayı çubuklardaki doğuş oranlarında azalma oldu. Bu yıl soğuklar ve yağmur nedeniyle üzüm rekoltesinin çok düşük olmasını bekliyoruz.''

Havaların halen yağışlı gitmesinden dolayı üretici tarafından üzüm bağlarında gereken ilaçlamanın yapılamadığını söyleyen Kaçire, bağlardaki hastalığın önlenmesinin bu hava şartlarında zor olduğunu ifade etti.
Kaçire, şöyle devam etti:

''İlaçlama yapamıyoruz, sabah yapsak akşama kadar yağmur yağıyor, akşam yapsak sabaha kadar yağmur yağıyor. Bu sebepten dolayı bağlarda ilaçlama yapamıyoruz. Yaptığımız ilaçlama da bağların üzerinden yağmurla birlikte sıyrılıyor. İlaçlama yapabilmemiz için yağışların dinmesi, havaların ısınması lazım. Artık bitkinin sentez olayını kavraması lazım. Şu an için bitki sentez olayını yapamıyor. Yeşeren her bitkinin toprağın ısınmasına, sıcağa ihtiyacı vardır. Bitki şu anlarda sürekli olarak stres altındadır. Ne soğuğa kendini hazırlayabilmiştir, ne de sıcağa. Yani çok değişken bir iklim olduğundan bitki devamlı strestedir.''

Üreticilerin üzümün desteklenmesi yönünde kendilerine talepler geldiğini vurgulayan Kaçire, ''Destekleme yıllardır istenen bir şey ancak, bildiğiniz gibi geçen yıldan üzüm kalmadı, zaten rekolte düşüktü. Bu yıl rekolteyi tamamlarız diye düşünürken şu an soğuk ve yağışlardan dolayı bağlardaki doğuşların az olmasından dolayı rekoltenin de düşük olacağını tahmin ediyoruz. Bu sebepten dolayı tüm çiftçilerimiz ve üreticilerimiz adına üzümün desteklenmesini beklemektedir. İnşallah hükümetimizden beklenen destek gelir'' diye konuştu.