Van'da 'ayin' toplantısı

Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle 95 yıl aradan sonra ibadete açılan ve bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Akdamar Kilisesindeki ayin için Van Valiliğinde toplantı yapıldı.

20 Ağustos 2011 Cumartesi, 17:41
Abone Ol google-news

Vali Yardımcısı Atay Uslu başkanlığında Valilik salonunda bir araya gelen Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, Van Belediye Başkan Yardımcısı Adil Adıyaman, Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Akdamar beldesi Belediye Başkanı Ferdi Şeker ile Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Başkan Yardımcısı Mustafa Kantarcıoğlu, bu yıl 11 Eylülde ikinci kez ayine ev sahipliği yapacak olan Van Gölü'ndeki Akdamar Adasında bulunan Akdamar Kilisesindeki törende yapılacak çalışmaları görüştü.

Yaklaşık bir saat süren toplantıda alınacak tedbirleri de masaya yatıran Vali Yardımcısı Uslu, geçen yıl yapılan ayinin sorunsuz geçtiğini anımsatarak, bu yıl da ilgili kurumların görevlerini yerine getirmesi için aynı hassasiyeti göstermelerini istedi.

Geçen yıl yapılan ayinden sonra Akdamar Adasını ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında önemli artış yaşandığına dikkati çeken Uslu, ''Geçen yıl Akdamar Adası'nı 35 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etmişti. Bu yılın ilk 6 ayında biz bu sayıya ulaştık. Bu yılki hedefimiz ise 75 bin ziyaretçidir'' dedi.

Uslu, ayine katılmak üzere kente gelecek misafirlerin büyük bölümünün otellerde konaklayacağına değinerek, işletmelerin misafirlerden yüksek fiyat talep etmemesi için VATSO ile Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliğinin denetimlerde bulunması gerektiğini söyledi.

Konukların adaya teknelerle transferi başta olmak üzere güvenlik, temizlik ve sağlık hizmetleri konuları ile adaya basın çadırı kurulması gibi konular da gündeme geldiği toplantıda, kurumların görev ve sorumluluklarını bildiren genelgenin de hazırlanarak ilgili makamlara gönderileceği bildirildi.