Wall Street Journal: ABD’deki hızlı test kitlerinde “doğruluk endişesi”

ABD'de federal hükümetin satın alarak eyaletlere dağıttığı milyonlarca koronavirüs hızlı test kitinin kullanılmayarak kenarda bekletildiği belirtildi. Wall Street Journal'da yer alan haberde, eyaletlere dağıtılan 142 milyon Covid-19 test kitinin en az 32 milyonunun kullanılmadığı kaydedildi.

16 Şubat 2021 Salı, 12:58
Wall Street Journal: ABD’deki hızlı test kitlerinde “doğruluk endişesi”
Abone Ol google-news

Wall Street Journal'da yer alan haberde, 2020'un son çeyreğinde eyaletlerdeki bakımevleri, okullar ve hapishaneler için dağıtılan 142 milyon BinaxNOW Covid-19 test kitinin en az 32 milyonunun kullanılmadığı kaydedildi.

Haberde, dakikalar içinde sonuç alınmasına rağmen doğruluk oranı endişesi ve lojistik yetersizlik nedeniyle bekletilen testlerin 6 aylık son kullanım tarihlerinin de geçmek üzere olduğu bildirildi.

160 MİLYON DOLAR ZARAR

Kullanılmayan BinaxNOW hızlı test kitlerinden dolayı federal hükümetin zararının 160 milyon dolar olacağı ifade edildi.

ABD Sağlık Bakanlığı, Ağustos 2020'de o tarihe kadar salgın konusunda en büyük satın alımı gerçekleştirerek 760 milyon dolara 150 milyon adet BinaxNOW hızlı Covid-19 test kiti almış, eylülden itibaren de eyaletlere dağıtmaya başlanmıştı.

Sağlık yetkilileri, laboratuvarlarda yaşanan Covid-19 testi yoğunluğu nedeniyle BinaxNOW hızlı test kitlerinin salgınının yayılmasını önlemede etkin olacağını savunmuştu.