Wi-Fi teknolojisinde yeni adım

Wi-Fi teknolojisine yakında getirilecek standartla, fotoğraf makinası, cep telefonu ve bilgisayar gibi elektronik cihazların yeni versiyonları, ilk başta bir kablosuz ağa bağlanma ihtiyacı olmadan, Wi-Fi teknolojisini kullanarak birbirleriyle iletişim sağlayabilecek.

15 Ekim 2009 Perşembe, 13:56
Abone Ol google-news

Merkezi ABD'nin Seattle kentinde bulunan ve teknolojinin standardını sağlayan Wi-Fi Alliance adlı endüstri grubu, tüketici elektroniği şirketlerine bu yeni teknolojiyi kullanmalarında rehberlik edecek, bir dizi "teknik kural" olan "Wi-Fi Direct" özelliğini bir araya getirme işini tamamlamak üzere olduklarını açıkladı.

Wi-Fi Alliance'ın pazarlama direktörü Kelly Davis-Felner, yeni Wi-Fi Direct teknolojisinin fotoğraf makinaları, akıllı telefonlar veya PC'lerde yığılan dijital aile fotoğraflarını başka cihazlara aktarmakta büyük kolaylık sağlayacağını belirterek, bu teknolojiyle cihazların dijital fotoğraf çerçevelerine, TV'lere veya yazıcılara doğrudan kolaylıkla bağlanabileceğini söyledi.
Wi-Fi Direct özelliğini oluştururken, Alliance, cihazlar arası iletişimi zaten sağlayan, ancak daha az enerji sarf etmesine karşılık menzili çok kısa ve transfer hızı düşük olan Bluetooth teknolojisinin sahasına da girdi.

Bluetooth geçen yıl, Wi-Fi Direct teknolojisinin yeterince geliştirilmesi halinde video ve diğer geniş bant gerektiren dosyaların gönderilmesinde bu teknolojiyi de kullanabileceğini açıklamıştı.