Yangının ardındaki şok gerçek!

İstanbul Sultangazi'de bir gecekonduda çıkan yangında 7 kişi yaşamını kaybetti. İnsan kaçakçılarının kapıyı üzerlerine kilitlediği için dışarı çıkamayan mültecilerin sığındıkları banyoda boğularak öldüğü belirlendi.

09 Ekim 2011 Pazar, 07:07
Abone Ol google-news

Sultangazi'de Zübeyde Hanım Mahallesi 1458. Sokak 8 numarada bulunan bir gecekonduda sabah saatlerinde yangın çıktı.

Olay yerine gelen itfaiye ekiplerince yangın söndürüldükten sonra girilebilen evden, 7 kişinin cesedi çıkarıldı.

Cesetler, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı.

Olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin, yaklaşık 15 dakikalık çalışması sonucu yangın söndürüldü. Bir görgü tanığının ifadesine göre itfaiye ekipleri alevleri söndürkten sonra eve kapıyı kırarak girdi.

Mülteci oldukları belirlenen 7 kişinin sığındıkları banyoda dumandan boğularak öldükleri anlaşıldı.
 

Ölümlü trajedi

Yangının bir kaza sonucu başladığı ihtimali ağır basarken itfaiyenin ilk raporu olayın trajik boyutunu gözler önüne serdi. Rapora göre 7 erkek cesedi evin banyosunda bir arada bulundu. Cesetlerin hiçbirinde yanık izine raslanmadı. Bu rapora göre mülteciler yangını farkettiler ama dışarıya çıkmayı başaramadı. Kapı üzerlerine kilitli olduğu için banyoya sığınan 7 kişi alevlerden kurtuldu ama dumandan kurtulamadı ve boğularak hayatını kaybetti.
 

1'i kaçakçılık sabıkalı 2 kişi gözaltında

Olay yerindeki inceleme ve ilk bulguların ardından harekete geçen polis Özgür Yıldırım ile evin sahibi Hasan Duman'ı gözaltına aldı. Yıldırım'ın kaçakçılıktan sabıkasının olduğu belirlendi. Polis insan kaçakçılarının erzak bıraktıkları gecekondunun kapısını dışardan kilitlediklerini belirledi.

Olayın ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden de yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada yangına müdahale ve İtfaiye ekiplerinin bulguları şöyle anlatıldı.
 

İtfaiye: Cesetlerde yanık izi yok

"Sultangazi Zübeyde Hanım Mahallesi 1458 Sokak gecekondu yangınına müdahale eden itfaiye ekipleri banyoda yan yana dizilmiş 7 vatandaşın cesedini buldu.

Saat 02.53 sıralarında alınan ihbarla olay yerine giden Sultangazi ve Gazi itfaiye grupları gecekondunun çatısındaki yangına müdahale etti. Yangının 03.10 da tamamen söndürülmesinden sonra içeriye giren itfaiye ekipleri banyonda 7 kişinin cesedi ile karşılaştı. İlk belirlemede kimlikleri henüz belirlenemeyen vatandaşların üzerinde yanma meydana gelmediği anlaşıldı. Ancak ölüm nedenleri olay yerinde tespit edilemedi.