Yapay zeka, trollere karşı mücadele edecek

Google’ın kardeş firması Jigsaw, internette nefret içerikli yorum ve paylaşımlara karşı yapay zekayla savaş başlattı.

24 Şubat 2017 Cuma, 13:23
Abone Ol google-news

 

İnternette çok sayıda trol, nefret içerikli mesajlarıyla diğer kullanıcıları rahatsız ediyor. Google'ın kardeş firması Jigsaw, internette dolanan bu "zehirli” yani "nefret içerikli” paylaşımlara yapay zekayla savaş açtı.

Perspective adı verilen program aracılığıyla nefret içeren, düşmanca, kötü niyetli ya da incitici bu tarz paylaşımların daha kolay tespit edilmesi hedefleniyor.

Jigsaw firması, Google tarafından desteklenen Digital News Initative (Dijital Haber Girişimi) çerçevesinde, Perspective programıyla ücretsiz kullanılabilecek bir API (iki yazılımın veya veritabanının birbiri ile sorunsuz çalışabilmesini sağlayan yapı) hizmete sunacak.

Söz konusu hizmet daha önce Wikimedia Vakfı ve New York Times tarafından trolleri ve nefret içerikli yorumları otomatik olarak tespit etmek amacıyla denendi. Wikimedia tartışma sayfalarında 115 bin mesaj da dahil pek çok veri incelendi.

Program çok farklı dillere genişletilebilecek

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre; Perspective hizmeti önce İngilizce tartışma forumları için hizmete konuldu. Ancak kullanımı, Digital News Initative kapsamında Almanca da dahil çok farklı dillere genişletilebilecek.

Google'un ana firması Alphabet'e ait olan Jigsaw, hedefini, "dünyayı teknoloji ile daha güvenli bir yer yapmak" olarak açıklıyor.

Jigsaw yöneticisi Jared Cohen, Perspective programının, şüpheli anahtar kelimeler listesiyle ayarlama yapılmasını içerdiğini söyledi. Cohen, yapay zekanın, bir içeriğin bir insan tarafından uygunsuz olarak nitelendirilip nitelendirilmeyeceğini anladığını ve o kişinin sohbetten ayrılmasını sağladığını kaydetti.