Yargıtay'dan aç kalan çocukları koruyan karar

Et ve kıyma çalan çocuğa mahkeme hapis ceza verdi, Yargıtay 13 Ceza Dairesi 'ceza yok ya da indirim' dedi; başsavcılık cezada ısrar edince, Yargıtay Genel Kurulu 'miktar az, yemek yapmak için...' diyerek çocuğa ceza verilmemesini istedi.

27 Ocak 2015 Salı, 11:04
Abone Ol google-news

Marketten 1 kilo et çalan çocuğa verilen hapis cezası, çocuğun kötü ekonomik durumunu ve çaldığı et miktarını göz önünde tutan Yargıtay’dan geri döndü. Milliyet'ten Kemal Göktaş'ın haberine göre, olay Malatya'da yaşandı. Lise 2. sınıfta öğrenimine ara veren 18 yaşından küçük P., 18 yaşından büyük arkadaşlarıyla birlikte semt pazarından sebze aldıktan sonra bir hipermarkete gitti.

Et reyonundan kıyma ve kuşbaşı et çalan 4 kişi, aynı günün akşamı yakalandı ve mahkeme, çocuk yaştaki P.'nin dosyasını ayrıldı. Malatya’daki mahkemenin 1 yıl 1 ay 10 gün hapse mahkum ettiği çocuğun dosyasının temyiz incelemesi, Yargıtay 13. Dairesi'nce yapıldı.

Daire, Türk Ceza Kanunu’nun 145. maddesindeki, “Hırsızlık suçunun konusunu oluşturan malın değerinin azlığı nedeniyle, verilecek cezada indirim yapılabileceği gibi, suçun işleniş şekli ve özellikleri de göz önünde bulundurularak, ceza vermekten de vazgeçilebilir” hükmünü hatırlatarak çocuğun cezasından indirim yapılmasını ya da ceza verilmemesini istedi. Ancak Yargıtay Başsavcılığı, bu karara itiraz ederek dosyayı Ceza Genel Kurulu’na taşıdı.