Yaşar Kemal'den Büyük Anadolu Yürüyüşü'ne destek

Anadolu doğasının son yıllarda uğradığı büyük yıkıma karşı başlayan Büyük Anadolu Yürüyüşü'ne, yazar Yaşar Kemal'den destek geldi.

13 Nisan 2011 Çarşamba, 06:15
Abone Ol google-news

Yaşar Kemal, yürüyüşe destek olmak için kaleme aldığı yazıda, Anadolu’yu talan edenlere “Anadolu’yu keyfiniz için bu hallere sokuyorsanız yanlışsınız. Belki siz de Anadolulusunuz da başınız dönmüştür... Başınız dönüyorsa Allianoi’ye gidin, belki size bir ilaç bulunur. Bugün varsınız yarın yoksunuz, bu Anadolu insanları kolay bağışlamaz. Anadolu, topraklarının üstüne titrer. Kurtuluş Savaşımıza bakın. Bugün bir kez daha ‘Anadolu’yu Vermeyeceğiz’ diyerek yola çıkanların yolu açık olsun” diye seslendi.

Yazısına “Doğaya düşman olan bir ülke olduk” sözleri ile başlayan Yaşar Kemal şunları söyledi: “Toros Dağları bizim dağlarımızdı. Yaylalar çok güzeldi. Ormanlarda çiçeklerin kokusundan geçilmezdi. Dağlarda insanlar hastalık bilmezlerdi. Bugüne geldik. Bu günler, o günler değil. Bu ağaçlar o ağaçlar değil, bu çiçekler o çiçekler değil. Yaylalara girildi, ormanlar kesildi, ağaçlar gece gündüz ovalara, şehirlere, kasabalara, köylere taşındı, ceviz ağaçları da başka ülkelere. Ormanlarda ceviz ağaçları tükendi.”

Yağmur suları ile köylerin, kasabaların, tarlaların sular altında kaldığını dile getiren Kemal, “Yağmur suları artık her yeri kesip kıracak. Bu, kazançlarından başka dünyayı görmeyen, bilmeyen yöneticilerin marifetidir. Bu, erozyon deyince gülenlerin, ne olduğunu bilmeyenlerin ahmaklığıdır” diye yazdı.