Yeni bir canlı türü daha bulundu

ABD'nin New Mexico eyaletinde karides benzeri yeni bir canlı türü bulundu.

18 Nisan 2012 Çarşamba, 10:04
Abone Ol google-news

Yeni canlı türünün bir ay önce, hükümete bağlı Toprak Yönetim Bürosu (TYB) adlı kuruluş için çalışan bilim insanlarınca, Carlsbad Cavern Ulusal Parkı yakınındaki bir mağarada, yerin en fazla 24 metre altındaki bir toprak altı havuzunda bulunduğu belirtildi.

TYB'den yapılan açıklamada, yeni canlı türünün, mağaradaki potas madeninin geliştirilmesi planları çerçevesinde yapılan, bölgenin biyolojik dökümünü çıkarma çalışmaları sırasında keşfedildiği bildirildi.

TYB üst düzey mağara uzmanı bilim adamı Jim Goodbar, karidese benzer yapısıyla dikkati çeken amfipod cinsi yeni canlı türünün belki de milyonlarca yıldan beri dünyada varolmasına karşın ilk kez gün ışığına çıkarıldığını söyledi.

Amfipod cinsi canlılar, vücutlarındaki 21 ense halkasında bulunan 19 çift ayakları ve yandan basılmış gibi duran vücutlarıyla diğer canlılardan ayırt ediliyor.

Tam olarak ne ile beslendiği ve suda nasıl yolunu bulduğu bilinmeyen bu yeni canlı türüne henüz bir ad konulmuş olmamasına karşın bu türün Parabogidiella grubuna mensup olduğunu belirten Goodbar, bu gruptaki canlıların genellikle yeraltı sularında bulunduğuna ve çok nadiren doğrudan incelenebildiğine dikkati çekti.

ABD'deki kamuya ait alanlardaki biyolojik çeşitliliği ve verimliliği koruma konusunda çalışmalar yapan hükümete bağlı bir kuruluş olan TYB, ülkedeki 1 milyon 20 bin kilometrekarelik bir alanın yönetiminden sorumlu bulunuyor.