Yenikapı projesi, hükümetin güç gösterisi

New York Times, İstanbul metro yapımının ertelenmesinin acı olduğu ve hükümetin, "Yenikapı Projesi"ni miting ve fuar alanı şeklinde değiştirmesinin İstanbul'da iz bırakmak için güç gösterisi olabileceği yorumunu yaparak, "Erdoğan hükümeti bunu yapıyor çünkü yapabilir" diye yazdı.

21 Temmuz 2012 Cumartesi, 11:28
Abone Ol google-news

Türiye'de uzun yıllardan bu yana görev yapan Andrew Finkel, ABD'nin önemli gazetesi The New York Times'da yayınlanan İstanbul'un tahrip edildiğine ilişkin haberinde, bir çok şehir gibi İstanbul'un da tarihi geçmişinin dar sokaklarında modern bir metropolün çok büyük alt yapı gereklilikleri sorunuyla karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

Şehir yetkililerinin, şehrin itibarı için 2004'ten sonra arkeologların kazılarına izin vermek için büyük ihtiyaç olan metro yapımını erteleme kararı almasının acı olduğunu söyleyen Finkel, yine şehrin saygınlığı için 2010'da "Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeopark Alanı" projesi için uluslararası bir yarışma düzenlendiğini hatırlattı.

Finkel, ancak hükümetten gelen bir emrivaki ile Ankara'nın arka odalarında kimsenin nedenini gerçekten bilmediği metro istasyonu, tünel ve arkeoparkları içeren projede "İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı" şeklinde bir oynama yapıldığına işaret etti.

Bu değişikliğin sıradan ve mantıklı bir nedeninin, çok fazla kazı olması ve İstanbul'da devam eden tüneller olduğunu belirten Finkel, ikinci nedeninin ise, projenin, Erdoğan hükümetinin İstanbul'da gözle görülür bir iz bırakmak için yaptığı son girişimlerle bir güç gösterisi olduğunu kaydederek, "Erdoğan hükümeti bunu yapıyor çünkü yapabilir" dedi.