Yerel seçimler 6 ay öne alınabilir

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, ''Mutabakat noktasında diğer partiler olumlu bakarlarsa yerel seçimleri 6 ay öne alabiliriz'' dedi.

31 Ağustos 2012 Cuma, 19:40
Abone Ol google-news

AKP Giresun İl Başkanlığını ziyaret eden Tanrıverdi, AKP iktidarının 10 yıllık süreç içerisinde Türkiye'ye çok önemli hizmetler yaptığını söyledi. AKP iktidarının Türkiye ile birlikte büyüdüğünü iddia eden Tanrıverdi, her seçim oylarını artırarak yollarına devam ettiklerini belirtti.

Yerel seçimlerin olağan koşullarda 2014 Mart ayında yapılacağını kaydeden Tanrıverdi, olumsuz kış şartları nedeniyle geçen yerel seçimlerde Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düştüğünü hatırlattı.

Tanrıverdi, bu olumsuzluklar sonucunda o günkü şartlarda ve sonrasında, 'kış şartlarında seçim yapılması çok uygun olmuyor son baharda seçim yapılmalı' gibi değerlendirmeler yapıldığını belirterek, ''Öyle inanıyorum ki diğer siyasi partilerde bu noktada görüşlerini yavaş yavaş ortaya koymaktalar. Bu seçimler 2014'te yapılması gereken yerel seçimler, büyük bir ihtimalle kimi partilerin açıklamasından da anlıyoruz ki son bahara kaydırılacaktır. Bu anlamda bizim için seçimin tarihi çok önemli değil. Çünkü biz seçim için değil gelecek nesiller için çalışıyoruz'' diye konuştu.

Her zaman seçime hazır olduklarını vurgulayan Tanrıverdi, şunları kaydetti:
''Bu yerel seçimin öne alınabilmesi için anayasa değişikliği yapılması gerekir. Anayasa değişikliği için de '367 garabeti' durduğu için oy gerekmektedir. Sayısal çoğunluğumuz olduğu halde seçimi öne alma imkanımız yoktur. O açıdan meclis içerisinde bir mutabakat sağlanırsa ve meclis içindeki diğer partilerde bu noktada görüş birliğine varırlarsa o zaman anayasa değişikliği ile seçimlerin öne alınması mümkün olacaktır. Mutabakat noktasında diğer partiler olumlu bakarlarsa yerel seçimleri 6 ay öne alabiliriz.''