Yılın ilk MGK toplantısı sona erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu toplantısını sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen toplantı yaklaşık 8 saat sürdü.

31 Ocak 2017 Salı, 22:57
Abone Ol google-news

Milli Güvenlik Kurulunun (MGK) 2017 yılındaki ilk toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlığında yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı gerçekleşen ve saat 14.50'de başlayan toplantı yaklaşık 8 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MGK toplantısı öncesinde Başbakan Binali Yıldırım'ı kabul etti.Toplantının ardından yazılı açıklama yapıldı.Açıklama şöyle:

Terör örgütlerinin muhatap olarak kabul edilip, bu örgütlere çeşitli usullerle silah yardımında bulunulmasının, terörün güçlenmesine ve yayılmasına zemin hazırladığı belirtilmiştir.

Ülkemizin karşı karşıya bulunduğu asimetrik saldırılara karşı, yurt içinde ve yurt dışında gereken her türlü tedbirin alınması konusundaki kararlılığımız teyit edilmiştir.

Kıbrıs meselesine çözüm bulunması için Cenevre'de yapılan görüşmeler kapsamlı şekilde ele alınmış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin hak ve menfaatlerinin korunması hususunda atılacak adımlar değerlendirilmiştir.

Suriye’de gerçekleştirilen ateşkesin korunması ve güçlendirilmesi ile Astana Toplantısı ayrıntılı şekilde ele alınarak, Türkiye'nin, siyasi geçiş sürecinin başlatılmasına yönelik çabalarını ve insani sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceği kaydedilmiştir" denildi.