YÖK, Recep Tayyip Erdoğan ismini onayladı

Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz, üniversitenin adının Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak değiştirilmesi yönünde aldıkları kararla ilgili olarak, ''Aldığımız bu kararı YÖK'e bildirdik. YÖK de dün yaptığı toplantıda bu kararımızı görüştü ve onayladı. Bundan sonraki aşama meclis olacak'' dedi.

01 Aralık 2011 Perşembe, 10:48
Abone Ol google-news

Prof. Dr. Yılmaz, rektörlük sosyal tesislerinde düzenlediği basın toplantısında, üniversitenin geliştirilmesi için bazı çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Merkez kampüsü olan Zihni Derin Kampüsü'nün en büyük sorununun yer sıkıntısı olduğunu ifade eden Yılmaz, ''27 dönüm arazinin kamulaştırılmasını planladık. Bu alanda 3 yeni fakülte kurulması planlanıyor. Kamulaştırma için de 30 milyon lira gerekiyor. Sahilde bulunan alana Turizm Meslek Yüksekokulu ve uygulama oteli yapacağız. İslampaşa Mahallesi'nde tıp fakültesinin bulunduğu alan da sağlık kampüsü olarak planlandı. Bu alanda bulunan tıp fakültesi ve eğitim ve araştırma hastanesinin dışında onkoloji hastanesinin inşaatı sürdürülüyor'' diye konuştu.

Öğrenciler için sosyal kompleks ve kültür kompleksi yapılacağını kaydeden Yılmaz, inşaatı sürdürülen yurt binasının yüzde 45'inin tamamlandığını, 2013 yılının sonuna yetiştirilmeye çalışıldığını söyledi.

Rize Üniversitesinin 12 bin öğrencisi olduğunu, bunların 6 bininin lisans öğrencisi olduğunu belirten Yılmaz, ''Bunun da 2 bin 400'ü eğitim fakültesinde okuyor. Çayeli Eğitim Fakültesi Türkiye'de en fazla tercih edilen eğitim fakültelerinden. Bu da bizleri mutlu ediyor'' dedi.

Yılmaz, bugüne kadar üniversitelerinin sivil yatırımların gerisinde kaldığını, altyapı gelişmişliğine rağmen üniversitelerin yeterince gelişemediğini ileri sürerek, ''Yıllarca enerjimizi farklı alanlara harcadık. Kendi alanımızla yeterince ilgilenmedik. Belki bilimsel yayınlar vardı ama gösterge bilimsel yayınlar değil. Çalışmalar sonucunda ortaya konulan, katma değer yaratan bilimsel buluşlar olması lazım'' diye konuştu.

Rektör Yılmaz, bir gazetecinin, üniversitenin adının ''Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'' olarak değiştirilmesi yönündeki kararın nasıl alındığı yönündeki sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Bu karar üniversite senatomuzca oy birliğiyle alındı. Bütün üyeler üniversitenin adının Başbakanımızın adıyla değiştirilmesinin uygun olacağı yönünde görüş bildirdi. Aldığımız bu kararı YÖK'e bildirdik. YÖK de dün yaptığı toplantıda bu kararımızı görüştü ve onayladı. Bundan sonraki aşama meclis olacak. Üniversitemize Başbakan'ın adı verildiği için kendisinin müsaadesini aldık. Ancak bu teklif kendisinden değil bizden geldi.''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı'nın kararı eleştirmesini nasıl değerlendirdiği yönündeki soru üzerine ise Yılmaz, ''Başbakanımız bizden üniversiteye isminin verilmesini istemedi. Bu teklif bizden geldi. CHP'nin fikrine saygı duyuyoruz ama onlar da bizim fikrimize saygı duyarlar herhalde'' dedi.

Rektör Yılmaz, Çayeli ilçesindeki bir fakülteye eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın isminin verilip verilmeyeceği yönündeki soruyu ise ''Mesut Yılmaz, Rize'nin yetiştirdiği önemli kişilerden birisi, adının yaşatılması elbette uygun olur, uygun ortam olursa elbette ki olabilir'' diye yanıtladı.