"YÖK'ün bir an önce kaldırılması gerekir"

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, Çankaya Köşkü önünde Yükseköğretim Kurumu'nu (YÖK) protesto ederek kaldırılmasını istediler.

06 Kasım 2009 Cuma, 11:35
Abone Ol google-news

Çankaya Köşkü'nün 1. No'lu giriş kapısını önüne gelen dernek yönetim kurulu üyeleri, üzerinde derneğin adının yer aldığı pankart açtı.

Yapılan basın açıklamasında ''YÖK'ün dikta benzeri uygulamalar yaptığı'' öne sürüldü. Yükseköğretim Kanunun ilgili maddesine göre, görev yapan araştırma görevlilerinin doktorasını bitirdikten sonra görevlerine son verilmesinin, üniversite yönetimlerine emredildiği savunulan açıklamada, doktoralı bilim insanlarından öğretim üyeliği kadrosuna alınması için sınava yeniden girmelerinin istendiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca YÖK genelgesiyle öğretim üyelerinin, sivil toplum örgütlerinde yönetim kadrosunda görev alabilmesi için bağlı olduğu rektörlükten izin almaları şartı getirildiği ve öğrenci sayısı 40 bini aşan üniversitelerin bölünmesi kararlarının alındığı kaydedildi. Açıklamada, YÖK'ün ''Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı yükseköğretim kurumları ve polis akademilerinden uzaklaştırılan ya da kendi isteği ile ilişiği kesilmiş 800 öğrenciyi devlet üniversitelerinin çeşitli bölümlerine ayrıcalık göstererek yerleştirdiği'' görüşüne yer verildi.

YÖK'ün aldığı kararlarda, hiçbir öğretim üyesinin görüşünü almadığı savunulan açıklamada, ''Üniversiteler kuşatma altında. YÖK'ün bir an önce kaldırılması gerekir. Üniversiteler yoksul çocuklara kapatılmamalı'' görüşüne yer verildi. Gruptakiler daha sonra dağıldı.

 

Halkın Kurtuluşu Partisi üyesi bir grup, YÖK'ü protesto etti

YÖK önünde toplanan grup, ''YÖK'ü tarihe gömeceğiz'', ''YÖK'e Hayır'', ''Üniversiteler medrese olmayacak'', ''Parasız eğitim, parasız yurt'' şeklinde sloganlar attı. Grup adına yapılan basın açıklamasında, YÖK'ün uygulamaları eleştirildi. YURTKUR'un öğrencilerin barınma sorunları için gerekli yatırımı yapmadığı ileri sürülerek, öğrenim kredisi borçlarının geri ödenmesinde uygulanan faizlerin çok yüksek olduğu belirtildi.

Açıklamanın ardından, gruptakiler yaptıkları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın kuklalarıyla gösteri yaptılar. Gruptakiler üzerinde ''YÖK, Ölüm Nedeni: Demokratik Halk İktidarı'' yazılı maket tabutu YÖK binasının önüne bıraktılar.

Öte yandan; İstanbul, Çanakkale, Sivas, Hatay, Samsun, Trabzon'da da YÖK'e protesto gösterileri düzenlendi.


YÖK FESHEDİLMELİ