Yolsuzluğa karışan eski bakanlar için ilk toplantı bu hafta

Meclis'te 4 eski bakanla ilgili kurulan Soruşturma Komisyonuna seçilecek üyelerin kurası bu hafta çekiliyor. Üyeler belirlendikten sonra Soruşturma Komisyonu resmen kurulmuş olacak. Komisyonun bu hafta ilk toplantısını da yapması bekleniyor.

07 Temmuz 2014 Pazartesi, 16:30
Abone Ol google-news

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonda ki iddialar nedeniyle; 4 eski bakan Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan Soruşturma Komisyonuna bu hafta üye seçimi gerçekleşecek. 4 siyasi partiden bildirilen üye isimleri Genel Kurul'da okunacak. Ardından komisyona seçilecek isimler kurayla belirlenecek. Meclis Soruşturma Komisyonu bu hafta ilk toplantısını yapması ve başkanlık divanını oluşturması bekleniyor.

KOMİSYON NASIL ÇALIŞACAK

AKP, CHP, MHP ve HDP'den Meclis Başkanlığı'na bildirilen isimlerden iddialar ile ilgili lehte ve alehte konuşmayan toplam 45 isimden 15 partilerin sandalye sayısına göre kurayla belirlenecek. AK Parti'den 27, CHP'den 12, MHP'den ve HDP'den 3'er olmak üzere toplam 45 isim TBMM Başkanlığı tarafından belirlendi. Belirlenen isimler bu hafta TBMM Genel Kurulu'nun bilgisine sunulacak. 45 aday içinden kurayla 15 üyeden oluşacak komisyon üyeleri belirlenecek. Komisyonda AKP 9, CHP'den 3, MHP ve HDP'den de 1'er üye görev yapacak.

Üyelerin belirlenmesinin ardından TBMM Başkanlığı üyeleri toplanacağı tarih konusunda çağrıda bulunacak. Komisyonun Çarşamba ya da Perşembe günü toplanması planlanıyor. Komisyon ilk toplantıda komisyon başkanını ve başkanlık divanını oluşturacak. İkinci toplantıda ise gündemini belirleyecek.