YSK Başkanı Aydın seçimlerden memnun

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, yerel seçimlerde ''ufak tefek olaylar'' yaşanmasına rağmen 29 Mart seçiminin genel olarak ''düzenli, tarafsız, herkesin güvenebileceği bir seçim olduğunu'' söyledi. Televizyon kanallarının seçim günündeki yayın yasaklarına uymadıklarını ifade eden Aydın, ''Tabii ki o konuda gereken cezalar uygulanacak'' dedi.

30 Mart 2009 Pazartesi, 18:13
Abone Ol google-news

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muammer Aydın, YSK'den çıkarken Mahalli İdareler Genel Seçimleri ile ilgili gazetecilerin sorularını  yanıtladı.

''Şu anda kesin sonuçlar belli mi?'' şeklindeki soruya Aydın, ''Şu anda biz kesin sonuçları açıklamadık'' diye cevap verdi.

Aydın, seçim sonuçlarına itiraz olup olmadığı yönündeki soru üzerine, henüz bir itiraz gelmediğini belirtti.

Bir itiraz olması durumunda yarın 14.00'a kadar önce ilçe seçim kurullarına, ilçenin kararını itiraz edilmesi durumunda il seçim kurullarına başvurulacağını anlatan Aydın, ''İlin kararına itiraz edilirse bize gelecek. Daha şu anda bize gelmiş bir şey yok'' dedi.
Aydın, bir gazetecinin ''seçimlerin genelde sorunsuz geçtiği'' yorumuna, ''ufak tefek olaylar'' yaşandığı karşılığını verdi.

Seçimle ilgili bir mesajı olup olmadığı sorulan Aydın, şunları söyledi:
''Milletimize hayırlı uğurlu olsun. YSK olarak seçimde görev alan herkese, özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Güzel bir çalışma oldu. Tatsız olaylar da oldu bazı yerlerde, öldürme olayları falan oldu, olmaması gereken.
Bizim yönümüzden seçim düzenli, tarafsız, herkesin güvenebileceği bir seçim oldu, bizim yönümüzden gurur vereci bir olay.''

 

Televizyon kanallarına ceza

Seçim yasaklarına uymayan bazı televizyon kanalları olduğunu ifade eden gazeteciye Aydın, ''Bazı değil hepsi. Bütün televizyon kanalları maalesef yasanın ilgili maddesine uymadılar. Bunu özellikle mi yaptılar, nasıl yaptılar bilmiyorum, tabii ki o konuda gereken cezalar uygulanacak. Biz kanalların hepsini tespit ettik.
Evimizdeki televizyonda o gün biz de izliyorduk. Ona göre tespit ettik. Herhalde RTÜK de bunları tespit edip bize gönderecek. Biz de ona göre sonucunda gereken kararı vereceğiz''
yanıtını verdi.