Yüksekdağ'dan mesaj var: Kadınlar, kendi varlıklarını hep hayır diyerek inşa etti

HDP grup toplantısında vekilliği düşürülen Eş Başkan Figen Yüksekdağ'ın mesajı okundu. Yüksekdağ mesajında, " Kadınlar, kendi varlıklarını hep hayır diyerek inşa etti" dedi.

28 Şubat 2017 Salı, 21:06
Abone Ol google-news

Evrensel'de yer alan habere göre, HDP grup toplantısının gündeminde 8 Mart ve başkanlık referandumu vardı. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, konuşmasının ardından vekilliği düşürülen Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın mesajını okudu.

Tutuklu bulunan Yüksekdağ'ın mesajı şöyle:

“Faşizmi, diktatörlüğü ve tekçi anlayışı yıkacak olanın kadınlar olacağını söylerken kuru bir propaganda yapmıyoruz. Çok somut bir temele dayanıyoruz. Kadınlar, Hayır'ın en doğal örgütleyicileridirler. Zira biliyoruz ki kadınlar, kendi varlıklarını tarih boyunca hep hayır diyerek inşa ettiler. ‘Hayır’ dediğimiz zaman gerçekten yaşayabildik. Kocaya, sevgiliye, patrona, devlete, kısacası erkek-egemen bütün kurumlara, bütün tavırlara ‘Hayır’ dedikçe kadın olduk, özgür olduk, biz olduk. İşte bugün de kadınlar olarak yapacağımız şey, çok iyi bildiğimiz bu iradeyi, yani direnme, reddetme ve kendi alternatifini inşa etme iradesini herkese yaymaktır. İşte, önümüzdeki 8 Mart'ta da, bin yıllara dayanan bu gücümüzü, yani reddetme gücümüzü, tüm meydanlarda, alanlarda, sokaklarda egemenlerin yüzüne bir kez, bin kez daha, milyonlarca kez daha haykıracağız: Hayır! Biz, başka dünya inşa edeceğiz!”