Yunanistan : Sıra AB ve IMF'de

Yunanistan Başbakanı Samaras, ''Biz yükümlülüklerimizi yerine getirdik, sıra AB ve IMF'de" dedi.

21 Kasım 2012 Çarşamba, 14:07
Abone Ol google-news

Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, ülkesinin yeni yardım karşılığında üstlendiği yükümlülükleri yerine getirdiğini belirterek, Avrupa'nın ve IMF'nin de bu konudaki sorumluluklarını üstlenerek, taahhütlerini gerçekleştirmelerini istedi.

Samaras, Yunanistan'a kurtarma paketinin son diliminin verilmesi konusunda bir anlaşmaya varılamayan Brüksel'deki Avro Bölgesi maliye bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın ve Avro Bölgesi'nin geleceğinin bundan sonra alınacak karara bağlı olduğunu söyledi.

Soruna çözüm bulunmasında karşılaşılan teknik zorlukların ''Yunanistan konusunda bir ihmali haklı gösteremeyeceğini'' ifade eden Samaras, ''Yunanistan yapması gerekeni yaptı. Ortaklarımız da IMF ile birlikte üstlendikleri sorumlulukları yerine getirmelidir. Sadece bizim ülkemizin geleceği değil, tüm Avro Bölgesi'nin istikrarı bu çabaların başarıyla sonuçlanmasına bağlıdır'' diye konuştu.

Brüksel'deki Avro Bölgesi maliye bakanları toplantısında anlaşmaya varılamamasının ardından, Katar ziyaretini iptal eden Samaras'ın, Perşembe günü gerçekleştirilecek AB Zirve Toplantısı'na katılmak üzere bugün Brüksel'e hareket edeceği bildirildi.
Zirve gündeminde Yunanistan konusu bulunmamasına rağmen, Samaras'ın, son gelişmeleri değerlendirmek üzere Perşembe günü Avro Grubu Başkanı Jean Claude Juncker ile bir araya geleceği belirtildi.

Diğer yandan ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) Lideri Aleksis Çipras ise, Avrupa ve IMF'nin, Yunanistan konusunda, kendilerinin yarattığı bir dizi çıkmazla karşı karşıya bulunduğunu belirterek, izlenen yolun felaket yolu olduğunu söyledi.Yunanistan'ın borcunun ödenmesinde rakamların tutmadığını ifade eden Çipras, yardım diliminin serbest bırakılmasının sorunu çözmeyeceğini ileri sürdü.

Çipras, başbakan Samaras'ın bu konudaki söylemleriyle güvenilirliğini yitirdiğini, daha