Ziraat Bankası personelinin durumu açıklansın

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergesi sunan, MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Ziraat Bankası'nda 25 yılını dolduran personelin, emekli edilmesi yönünde bir karar alınıp alınmadığının açıklanmasını istedi.

03 Haziran 2009 Çarşamba, 08:37
Abone Ol google-news

MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Ziraat Bankası'nda 24-25 yıl süreli çalışanların, tayin tehdidiyle erken emekliliğe zorlandığı yönünde medyada haberler yayımlandığını ve sorunla ilgili kendilerine bazı taleplerin bulunduğunu belirtti.

Kurumda 25 yılını dolduran servis görevlisi, servis yetkilisi ve daha alt unvanlardaki çalışanların emekli edilmesi yönünde karar alınıp alınmadığını, alındıysa bunun gerekçelerinin açıklanmasını isteyen Tanrıkulu, ''Mayıs 2009 içinde Ankara dışına tayini çıkartılan ve tebliğ tarihi 15 Haziran 2009 tarihli tayin uygulamasına maruz kalan yaklaşık bin kişinin tayin emrini durdurmayı düşünüyor musunuz? Bu şekilde hukuksuz ve tehditkar bir anlayışla emekliliğe zorlanan personel sayısı, hizmet süreleri, yaşları, şu anki görev yerleri ve tayin edildikleri yerler nedir?'' diye sordu.

Tanrıkulu, bankanın çalışma performansının hangi resmi kriterlerle ve hangi sıklıkla ölçüldüğünü, bunun sonuçlarının neler olduğunu öğrenmek istedi.