Köşe Yazısı

A+ A-
Özdemir İnce

Ekinoks

2 Nisan 2019 Salı

27 Mart 2019: Ekinoks, gece ile gündüzün eşit olması durumudur. Türkçesi “Gün tün eşitliği”dir. Biri 21 Mart’ta olur: Gece kısalır, gündüzler uzar. İkincisi 23 Eylül’de olur, geceler uzar. 22 Mart’tan bu yana geceler kısalıyor, gündüzler uzuyor. Ülkemizin, siyasal aydınlanması, yerel seçimlerin sonuçları ne olursa olsun 31 Mart’ın 1 Nisan’a döndüğü gece aydınlanma tekrar başlayacak. Bütün şantajlara, yalanlara, iftiralara, meydan okumalara, muhtemel dalaverelere, göz korkutmalara karşın, ülkede yeni bir dönem başlayacak.
Günün Cumhuriyet gazetesinden başlıklar aktarıyorum: İBB’de ihale oyunları, hayalet okul servisleri (Olmayan Suriyeli öğrencileri taşıdılar); Saray sosyetesi; resmi kurumlar AKP için çalışırken okullar siyaset alanına çevrildi; yılın ihale oyunları...

***

30 Mart 2019 tarihli Hürriyet gazetesinin birinci sayfasında R.T.Erdoğan’ın sözleri: “82 milyonun cumhurbaşkanıyım: Biz sadece şahsımıza oy verenlerin değil, 82 milyonun cumhurbaşkanıyız. Türkü, Kürtü, Lazı, Çerkezi, Gürcüsü, Abazası, Romanı, Arnavutu... cumhurbaşkanıyız.”
Boşnak, Arap, Acem, Azeri ve daha onlarca etnisite eksik ve gücenik kalıyor(!). Türk ulusunu etnisitelere bölerek sayan bir kimse 82 milyonun cumhurbaşkanı olamaz. Muhaliflerine sabahtan akşama küfür, hakaret ve iftira eden; bir siyasal partinin genel başkanı olan ve her alanda kayırma siyaseti uygulayan bir kimse bir ulusun tamamını temsil eden cumhurbaşkanı olamaz. Ne kara talih! 1923 Cumhuriyetine düşman biri, cumhuriyetçi ve demokratların cumhurbaşkanı olamaz.

***

1 Nisan, 00:10: İstanbul’da durum şu: CHP: yüzde 48,7; AKP yüzde 48.7. Anadolu Ajansı 40 dakikadır bilgi vermeyi durdurdu.
CHP ve İYİ Parti, Türkiye’nin yüzde 90 vergisini veren ve yüzde 90 üretimini yapan yerlerde yerel seçimi kazandı. Herhangi bir yorum yapmanın gereği yok. Yarın sabah bir iki cümle ekleyip bu yazıyı bitireceğim.
Cumhuriyet düşmanlarına geçmiş olsun. Bu, yeni bir başlangıç. Doğaldır! Çağının çağdaşları kazandı!

***

1 Nisan 2019, 03:30: Dün saat 23:30’dan bu yana Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bilgi akışını durdurmuş. CHP adayı Ekrem İmamoğlu, YSK ve Anadolu Ajansı’nın bu skandala son vermesini istiyor.
Saat 07:00: Ekrem İmamoğlu, CHP ve YSK verilerine göre seçimi 28 bin oyla kazandığını söyledi ama YSK susuyor. Bu arada, Binali Yıldırım, İstanbul’u afişlerle donatıp seçimi kazandığını ilan etmiş. İmamoğlu yetkilileri göreve davet ediyor.
Saat 08:45: CHP, İstanbul seçimini yüzde 48.80 oyla kazandığını açıklıyor. YSK ve AA hâlâ açıklama yapmıyor.
Gene bir dalavere mi?

***

CHP, Ardahan, Artvin, Sinop, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Aydın, Muğla, Burdur, Antalya, Mersin, Adana, Hatay, Eskişehir, Bilecik, Bolu, Ankara ve Kırşehir’de kazanmış. İstanbul’da da kazanacak...
AKP Genel Başkanı güreşte tuşla, boksta nakavtla yenildi. Cumhurbaşkanı Kaçak Saray’da oturuyor.
Tunceli’de Türkiye Komünist Partisi kazandı ve buna R.T.Erdoğan tanıklık etti. TKP’yi kutlarım.
Ailemin (Çavuşlu köyünden Çakırlar) kurucularından olduğu Mersin kentinde büyükşehir başkanlığını CHP’nin adayı Vahap Seçer yüzde 45.3 oy oranıyla kazanmış. Kutlarım! Kendisinden bir ricam var: Atatürk, Dr. Reşit Galip’i Mersin’de keşfetmişti. Sen de keşfet!..

***

Saat 09:31. 31 Mart 2019 günü Türkiye’de siyasal ekinoks başladı. Günaydın Türkiye, gülümse Türkiye!

Tümü Özdemir İnce - Son yazıları

Kirlenen dil sorunu 23 Ağustos 2019 Cum
İktidarın dili - muhalefetin dili 20 Ağustos 2019 Sal
Tarih ve sınıf bilinci üzerine 18 Ağustos 2019 Paz

Cumhuriyet Arşivi Gazete Kupürlerinde:

Binali Yıldırım