Esad depremde yaralananları ziyaret etti

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Suriye’de de can kaybı artıyor.

Yayınlanma: 13.02.2023 - 09:00
Esad depremde yaralananları ziyaret etti
Abone Ol google-news

Türkiye’deki depremlerden etkilenen Suriye’de ölü sayısı 3 bin 800’ü aştı. Yaklaşık 200 çocuk, deprem nedeniyle hayatını kaybetti. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, deprem bölgesinde incelemelerde bulundu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Suriye’de de can kaybı artıyor.

Depremin vurduğu İdlib, Halep, Hama, Lazkiye ve Tartus’ta hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 828’e yükseldi, 6 bini aşkın kişi de yaralı…

Ülke genelinde yaklaşık 200 çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi.

Deprem ve ardından yaşanan artçı sarsıntılar nedeniyle 900’den fazla bina çöktü, yaklaşık 2 bin bina zarar gördü.

Enkaz alanlarında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Çalışmalara Rus askerleri ile Çin, Venezuela, Tunus ve diğer ülkelerden gelen kurtarma timleri de destek veriyor.

Rusya, İran, Irak, Lübnan, Cezayir, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden de Suriye’ye yardım gidiyor.

Suriye’de depremden en çok etkilenen yerlerin başında Afrin ve Arfin’e bağlı Cindires ilçesi geliyor. İki kentte hastanelerin yaralı dolu olduğu ve hastanelerde başka yaralıları tedavi edecek yer kalmadığı belirtildi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Lazkiye ve Halep'te deprem etkilenen bölgeleri gezdi. Hastanelerdeki yaralı depremzedeleri ziyaret etti.

Esad, başta Rusya olmak üzere Suriye halkına yardıma elini uzatan ülkelere teşekkür etti. “Deprem bölgelerinde birinci önceliğimiz yerleşim yerlerini kurtarmak ve güvenliği sağlamak” dedi.

Suriye Devlet Başkanı Esad, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da ABD ve Avrupa’yı işaret ederek, “Yabancı liderler işgalci ordular yerine yardım göndermeye karar verirlerse beni nerede bulacaklarını biliyorlar" ifadelerini kullandı.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler