Kritik toplantı bu hafta! Türkiye listeden çıkabilecek mı?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) gri listesinden çıkış sürecini görüşmek üzere FATF Genel Kurulu için Singapur'a gidecek.

Yayınlanma: 23.06.2024 - 17:26
Kritik toplantı bu hafta! Türkiye listeden çıkabilecek mı?
Abone Ol google-news

Dünya ekonomilerinin mali suçlarla mücadeleye uyumunu tespit eden FATF kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı için Türkiye'yi 2021 yılında gri liste tabir edilen listeye almıştı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada Mali Eylem Görev Gücünün (FATF) gri listesinden çıkışı sürecinde son aşamaya gelindiğini belirtmişti.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Genel Kurulu 26-28 Haziran'da Singapur'da gerçekleşecek. Reuters’ın aktardığına göre, Şimşek ilgili toplantıya katılmak için Singapur'a gidecek.

Ekonomi yönetimi ise Türkiye'nin ay sonunda gri listeden çıkmasını beklelediğini, aksi bir kararın ise siyasi olacağını belirtti.

FATF'tan bir heyet geçen ay, Türkiye'nin kara para aklama ve yasa dışı finansmanın önlenmesine ilgili uygulamalarını yerinde değerlendirme için ülkeyi ziyaret etmişti.


İlgili Haberler

Cumhuriyet Tatil Otel Rezervasyon

En Çok Okunan Haberler